EPA

Michal Blaško / / News
Rusko má v pláne radikálny krok. Návrh má spraviť z Ruska prvú krajinu na svete bez akýchkoľvek cigariet.

Návrh, ktorý má podporu aj u prezidenta Putina, má svoje opodstatnenie. Každý rok totižto zomrie v Rusku až 400-tisíc ľudí na choroby súvisiace s fajčením. Agentúra TASS však hovorí, že za posledných 10 rokov sa znížil počet fajčiarov zo 41% na 31%.

Rusko však chce úplne zrušiť zvyk, ktorý má množstvo jeho občanov. Plánuje zakázať predaj tabakových výrobkov pre ľudí narodených po roku 2015. Fajčenie nie je zlé len pre zdravie obyvateľov, ale aj pre hospodárstvo samotnej krajiny. Aj keď je fajčenie v Rusku úplne tradičnou záležitosťou, na ich území sa prestal tabak pestovať od čias pádu Sovietskeho zväzu – teraz sa dováža z Kuby, Gruzínska či strednej Ázie. Nikolaj Gerasimenko, šéf zdravotného výboru ruského parlamentu, povedal pre denník The Times: „Tento cieľ je absolútne ideologicky správny.“

Stock Photo
Stock Photo

Už v roku 2015 bolo oznámené, že ruský parlament zvažuje zákaz predaja cigariet pre ženy do 40 rokov. 42 poslancov ruskej komunistickej strany si myslí, že zákaz by mal platiť aj pre matky s malými deťmi. Posledný návrh je však zo všetkých najmenej radikálny, no v dlhodobom horizonte by mal obrovské účinky.

V súčasnej dobe fajčí v Rusku až 51% mužov. V porovnaní so ženami je to obrovské číslo, veď tých je „iba“ 17%. Túto politiku však hlboko odsudzujú najväčšie svetové tabakové spoločnosti, ktoré v Rusku začali v množstvách dovážať e-cigarety, ktoré sú u Rusov veľmi populárne.

Uvidíme teda, ako sa situácia v Rusku vyvinie, určite ju budeme sledovať aj naďalej.

Pozri aj: Skvelé správy od našich susedov. Nový zákon v Česku zakáže fajčenie v krčmách a reštauráciách

Daily Mail


Komentovať (0)