Foto: MovieStillsDB

Je tu utorok a s ním aj náš tradičný filmový prehľad.

Uplynulý týždeň bol bohatý na novinky zo sveta kinematografie. Aby vám niečo dôležité neušlo, pozrite si náš týždenný prehľad najväčších zaujímavostí zo sveta filmov a seriálov. 

Skončil sa 76. ročník najstaršieho filmového festivalu v Benátkach a spolu s ním sme spoznali aj jeho najlepšie a najvýraznejšie snímky. Okrem toho nás tento týždeň čaká množstvo lákavých premiér, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.

Joker nominovaný na Oscara?

Rok 2019 je bohatý na skvelé filmové novinky. Blíži sa už síce ku koncu, no tie najlepšie z nich nás podľa nášho názoru iba čakajú. Jedným z nich je aj komiksovka Joker, ktorá žne jeden úspech za druhým. Iba pred niekoľkými dňami si odniesla z festivalu v Benátkach Zlatého leva a teda sa stala najlepším filmom celého festivalu.

Samotný organizátor tohoto filmového festivalu Alberto Barbera má na nového Jokera jasný názor. Ako uviedol v rozhovore pre Deadline, je presvedčený o tom, že ho uvidíme aj medzi nomináciami na Cenu Akadémie. Nepredbiehajme však a najprv si vychutnajme premiéru, ktorá nás čaká už 3. októbra. 

Český film znechutil divákov

Snímka Pomaľované vtáča nakrútená podľa rovnomennej predlohy už šokovala iba svojím trailerom a zaručene ním odradila slabšie povahy od návštevy kina. Jedinci, ktorí sa však napokon k tomuto činu odhodlali, zostali poriadne šokovaní množstvom drastických, krutých či sexuálnych scén a znásilnení.

Režisér Václav Marhoul sa rozhodol zobraziť obdobie holokaustu pomocou príbehu malého chlapca, ktorý je nútený opustiť svoj domov, aby prežil. To však ani netuší, čo na neho bude čakať, keď teta, ktorá sa má o neho starať, umiera. Keďže toto obdobie bolo už samo o sebe plné násilia, nemôžeme nič iné očakávať ani od samotného filmového spracovania.

Ako informoval portál Unilad, Pomaľované vtáča množstvo divákov nezvládlo a počas premietania opúšťali kino. V Benátkach vyčnieval spomedzi ostatných a stal sa najkontroverznejším filmom festivalu.

Seriál z dielne Quentina Tarantina?

Film Vtedy v Hollywoode (Once Upon a Time in Hollywood) rozdelil fanúšikov Tarantina dva tábory. Aj napriek tomu ale ide o mimoriadne skvelo zvládnutý majstrovský počin, aký dokáže vytvoriť iba režisér rozmerov Tarantina. Ak patríte do skupiny nadšencov, máme pre vás dobré správy.

Herec Brad Pitt sa vyjadril, že Tarantino uvažuje nad trozšírením tejto snímky a vytvoriť z nej seriál, uvádza portál New York Times. Vďaka tomu by mal väčší priestor povedať všetko, čo by chcel a v seriálovom prevedení by oslovil ešte širšie publikum.

Tarantino už podobný scenár naplnil pri filme Osem hrozných, z ktorého so spoločnosťou Netflix vytvorili krátku, štvordielnu sériu. Je teda možné, že niečo podobné sa stane aj Quentinovou novinkou.

To kapitola 2 boduje v rebríčkoch

Množstvo nedočkavých fanúšikov prvej časti To zavítalo do kín po celom svete, aby si mohli vychutnať jeho pokračovanie. Aj keď väčšina z nich zostávala sklamaná, pretože To kapitola 2 sa kvalitami k svojmu predchodcovi ani zďaleka nepriblížila, nič to nemení na fakte, že podľa čísel ide o druhý najnavštevovanejší horor v histórii.

Počas otváracieho víkendu zarobil Pennywise iba v USA 91 miliónov dolárov. Celosvetovo sa jeho zisky vyšplhali až na 185 miliónov dolárov. Dokonca v Rusku, Nórsku, Fínsku alebo Holandsku sa vďaka týmto zárobkom ocitá na vrchole rebríčka svojho žánru. Jednotka však počas prvého víkendu zarobila v USA 123 miliónov dolárov, takže dvojka skončila v tesnom závese, Napriek tomu, či sme spokojní alebo nie, zisky tejto snímky sú viac než uspokojivé.

Kultovka Shining sa vracia

Stanley Kubrick vytvoril v roku 1980 filmovú adaptáciu románu Stephena Kinga, Osvietenie (Shining). V hlavnej úlohe spisovateľa Jacka Torranceho sa predstavil skvelý Jack Nicholson. Režisér Mike Flanagan sa rozhodol spracovať jeho knižné pokračovanie s názvom Doktor Spánok.

Príbeh nás posúva do obdobia, kedy je z malého desivého chlapca Dana, brázdiaceho chodby hotela Overlook na trojkolke, už dospelý muž. Hlavnú úlohu so súhlasom samotného Kinga stvárni herec Ewan McGregor, ktorý stvárnil hlavnú úlohu napríklad v snímke Trainspotting.

Komédia o dospievajúcich nihilistoch

Seriál The End of the F***ing World z dielne Netflixu si svojou prvou sériou uvedenou v roku 2017 získal mnoho fanúšikov. Príbeh Jamesa, ktorý si o sebe myslí, že je psychopat a túži zabiť rebelskú Alyssu, sa konečne vracia. Prvá séria skončila s otvoreným koncom, tak sa viedli diskusie, či by nebolo lepšie rovno seriál takto ukončiť. Keďže však mala obrovský úspech, bolo viac než jasné, že sa môžeme tešiť na pokračovanie.

Portál Guardian označil seriál za komédiu o dospievajúcich nihilistoch. Ak ste teda náhodou tento skvost prehliadli, určite ho odporúčame. A pokračovanie uvidíme na obrazovkách už v novembri.

Netflix testuje novinku, ktorá sa nám nemusí páčiť

Množstvo divákov si obľúbilo streamovaciu službu Netflix aj kvôli tomu, že nemuseli čakať každý týždeň na ďalšiu epizódu obľúbeného seriálu, ale jednoducho uviedla všetky časti naraz. Tak sme si mohli vychutnať plynulé sledovanie a nemuseli v napätí čakať na každý nasledujúci týždeň. Tomuto by však mohlo byť čoskoro koniec.

Netflix začal týždenné premiérovanie epizód testovať na projekte The Great British Baking Show. V budúcnosti by sa však tento formát mohol rozšíriť aj na ostatnú seriálovú tvorbu.

Povinná jazda pre všetkých

Už tento štvrtok prichádza do kín nový slovenský dokumentárny film Skutok sa stal, ktorý sleduje troch kamarátov, Oskara Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha. Režisérka Barbora Berezňáková pomocou svojho dokumentu zobrazuje stav našej krajiny a zločiny, ktoré sa odohrali počas 90. rokov, no neboli nikdy potrestané.

Či sa už o politiku zaujímate alebo nie, túto snímku by ste si nemali nechať ujsť. Odkrýva totiž časť dejín nášho národa, ktorú by sme mali poznať.

Dráma o dospievaní a vyrovnávaní sa s nešťastím

Rovnako 12. 9. 2019 v našich kinách štartuje aj filmová adaptácia úspešného románu spisovateľky Donny Tartt, oceneného Pulitzerovou cenou, Stehlík. Režisér John Crowley prináša na plátna príbeh 13-ročného Theodora Deckera, ktorému smrť matky pri teroristickom útoku vo chvíli prevráti život naruby.

Dominantou v jeho živote sa stáva obraz holandského maliara Carela Fabritia, na ktorom je vyobrazený stehlík a je jedinou spojitosťou k spomienkam na jeho matku. Film je sondou do dospievania mladého chlapca a perfektným vyobrazením vyrovnávania sa s osudom.

Dráma na pozadí elektronickej hudby

Dôkazom toho, že tento týždeň nebude núdza o zaujímavé filmové premiéry je aj snímka Beats, ktorá taktiež prichádza do slovenských kín.

Dvojica najlepších kamarátov, John a Spanner, ako to už v živote býva, sa musí pohnúť ďalej. Ako rozlúčku sa rozhodnú zavítať na ilegálny rave. Za zvukov elektronickej hudby sledujeme príbeh dospievania dvoch mladíkov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )