Foto: TASR/AP

Fico je presvedčený o tom, že je odborne správne skrátiť premlčaciu dobu na 10 alebo 15 rokov.

Robert Fico sa vo videu, ktoré uverejnil na facebooku vyjadril, že opozícia a médiá tému skracovania premlčacích lehôt zneužívajú na útoky na poslancov. Je presvedčený o tom, že skrátenie na 10 alebo 15 rokov je správnym krokom. Prezidentku vyzýva, aby ako jednu z pripomienok navrhla aj 20-ročnú premlčaciu lehotu.

Robert Fico prostredníctvom sociálnej siete vyzval Zuzanu Čaputovú, aby pri vetovaní novely Trestného zákona ako jednu z pripomienok navrhla aj 20-ročnú premlčaciu lehotu pri znásilneniach či pri trestných činoch proti životu a zdraviu, pri trestných činoch proti slobode a ľudskej dôstojnosti a trestných činoch proti rodine a mládeži. Vládna koalícia sa podľa jeho slov bude touto pripomienkou zaoberať.

Napriek tomu, že koalícia je o správnosti návrhu presvedčená, je vraj pripravená v uvedenom rozsahu vyhovieť. Fico si myslí, že skrátená premlčacia doba má ženy motivovať oznamovať zločiny v čase, keď sa ešte dajú vyšetriť. Po 10 rokoch je to podľa neho prakticky nemožné. Opozícia vraj spustila emotívne divadlo a vyčíta jej, že počas dlhých týždňov rozpravy nepodala ani jeden pozmeňujúci návrh, ktorý by sa týkal dĺžky premlčacích lehôt.

Zároveň poukázal na to, že premlčacia lehota pri trestnom čine znásilnenia bola v rokoch 1961 až 2005 desať rokov a až potom ju vláda Mikuláša Dzurindu zvýšila na 20 rokov. „Tak ako sme sa rozhodli zmierniť niektoré drakonické trestné sadzby zavedené v roku 2005, za odborne správne sme považovali vrátiť naspäť aj premlčaciu dobu pri znásilnení na desať rokov, aby motivovala ženy, obete sexuálneho násilia, oznamovať tieto zločiny v čase, kedy je možné ich vyšetriť,“ skonštatoval premiér.

Novelu Trestného zákona schválili poslanci v skrátenom konaní minulý týždeň. Vyplýva z nej zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, skrátenie trestných sadzieb a premlčacích lehôt a zníženie hranice škôd pri majetkovej trestnej činnosti.

Uložiť článok

Najnovšie články