Foto: MovieStillsDB

Medzi tých najväčších knižných a filmových zloduchov patrí Voldemort, no niektorí fanúšikovia si myslia, že Dolores Umbridgeová je horšia.

Každý, kto videl alebo čítal Harryho Pottera, má postavy, ktoré mu prirástli srdcu a také, ktoré tak trochu znenávidel. Medzi tých najhorších zloduchov patrí, samozrejme, Voldemort. Podľa niektorých fanúšikov je však Dolores Umbridgeová horšia ako on. Prečo?

Kto je horší – Dolores Umbridgeová alebo Voldemort?

Fanúšikovia Harryho Pottera sa pustili do diskusie o tom, ktorá z postáv z filmovej či knižnej série je tá najhoršia a najzákernejšia. Drvivá väčšina fanúšikov sa zhodne na tom, že najhorší je predsa hlavný antagonista Lord Voldemort. Niektorí však tvrdia, že Dolores Umridgeová je horšia ako on, píše portál LAD Bible.

Je ťažké predstaviť si niečo horšie, ako zloducha, ktorý za pomoci armády smrťožrútov pripravil o život obrovské množstvo čarodejníkov a takmer zničil aj čarodejnícku školu. Podľa niektorých fanúšikov je však bývalá riaditeľka školy predsa len horším zloduchom. Na nástenke facebookovej skupiny Ministry of Magic sa objavil obrázok, na ktorom Umbridgeová odsudzuje ľudí na pobyt v Azkabane.

Práve tu sa jeden z fanúšikov vyjadril, že si všimol nezhodu. Podľa vyjadrení J. K. Rowlingovej je Severus Snape jediný smrťožrút, ktorý dokáže vyčarovať patronusa. Z kníh vieme, že to dokáže vďaka spomienkam na Lily. Zdá sa, že iní smrťožrúti, vrátane Voldemorta, nemajú ani jedinú, ničím neskazenú radostnú spomienku (resp. nedokážu si ju vybaviť, aj keď dokonale šťastný moment v minulosti zažili).

Zlo koná preto, lebo jej to robí radosť

Akúkoľvek šťastnú spomienku u nich kazí hnev, zatrpknutosť, sebaľútosť či pocit viny. Avšak vo filme Harry Potter a Dary smrti 1 Umbridgeová patronusa v podobe mačky predsa len vyčarovala. Len sa nad tým zamyslite, Dolores odsudzuje ľudí na roky nekonečného utrpenia, nosí na sebe horcrux, je ovplyvnená a obklopená zlom a napriek tomu dokáže vykúzliť patronusa.

Foto: MovieStillsDB

To podľa fanúšikov znamená, že Dolores Umbridgeová nie je zlá preto, lebo je nahnevaná či zatrpknutá. Kruto sa správa z jediného jednoduchého dôvodu – robí jej to radosť. Horšia je preto, lebo má v sebe niečo ľudského a napriek tomu koná zlo, jej skutky preto nesú väčšiu váhu.

Kým niektorí fanúšikovia s touto teóriou súhlasia, iní majú pochybnosti. Dolores bránia a tvrdia, že sa len striktne drží stanovených pravidiel, čo nemusí byť vyslovene zlé. Porovnávať ju s Voldemortom preto považujú za nesprávne. Čo si o tom myslíte vy? Ktorá postava z čarodejníckeho sveta je tá najhoršia a najzákernejšia?

2
Uložiť článok
Komentovať