Foto: Pixabay

Čo všetko o vás Facebook vie? Takto to môžete zistiť.

Internet nie je veľmi bezpečné miesto. Akosi však každodenne zatvárame oči nad stratou súkromia, ktorá ide ruka v ruke so stále masívnejším využívaním sociálnych sietí. Spoločnosť Facebook sa ešte ani nestihla otriasť po obrovskom škandále z poskytovania súkromných údajov britskej analytickej spoločnosti Cambridge Analytica a už to vyzerá, že bude musieť čeliť ďalšiemu. Ľudia totiž pomaly zisťujú, čo všetko o nich sociálna sieť vlastne vie. 

Nielen komunikácia na sociálnej sieti, ale aj história SMS správ a hovorov z vašej SIM karty. I tieto informácie podľa mnohých ľudí nazbierala spoločnosť Facebook o svojich používateľoch za posledné roky. Hovoria o tom záznamy užívateľov, ktorí sa po škandále Cambridge Analytica rozhodli stiahnuť z Facebooku všetky dáta, ktoré o nich známa sociálna sieť zozbierala.

Šokovaní používatelia Facebooku sa so svojím údivom podelili na inej sociálnej sieti – Twitter. Mat Johnson píše, že v súbore dát analyzujúcich jeho aktivitu na Facebooku našiel záznam o každom telefonickom hovore a správe za posledný rok. Dylan McKay zas hovorí, že vo svojich záznamoch z Facebooku nepochopiteľne našiel celú históriu hovorov s mamou svojej priateľky. Z ďalších podobných reakcií ľudí vychádza, že Facebook nesleduje (nesledoval?) len našu aktivitu na sociálnej sieti, ale aj mobilnú komunikáciu s našimi blízkymi.

Foto: Pexels

Portál Ars Technica píše, že Facebook žiadal o prístup k mobilným kontaktom, SMS správam a histórii hovorov pravdepodobne prostredníctvom aplikácie Messenger v smartfónoch s operačným systémom Android. Spoločnosť tak robila údajne preto, aby vylepšila svoj odporúčací algoritmus a dokázala rozlišovať medzi vašimi osobnými a obchodnými kontaktmi. Povolenie k získavaniu vašich kontaktov, SMS správ a histórii hovorov ste spoločnosti dali samotnou inštaláciou aplikácie Messenger. Prostredníctvom webového prehliadaču ste potom priamo vo svojom Facebookovom konte mohli tieto nastavenia zmeniť. Kto z vás to však urobil?

Používatelia Apple iOS majú v tomto výhodu. Tento operačný systém súkromné informácie spoločnosti Facebook nikdy neposkytol. Ľudia s Androidom však „dobrovoľne“ odovzdávali súkromné informácie spoločnosti pravdepodobne celé roky.

Ako zistiť, čo o mne Facebook vie?

Zistiť, aké informácie o vás Facebook za tie roky zozbieral, by malo byť jednoduché. V nastaveniach nájdete hneď pod Všeobecnými nastaveniami účtu možnosť Stiahnuť kópiu svojich údajov z Facebooku. Následne vás spoločnosť upozorní, že zosumarizovanie vašich záznamov bude nejaký čas trvať a všetky výsledky vám zašle na emailovú adresu.

Foto: Autor

Pozri aj: Na Facebooku vás sleduje veľké množstvo aplikácií, ktoré spracúvajú vaše súkromné informácie. Stačí týchto pár klikov a takto im v tom zabránite

ArsTechnica

Najnovšie články