Foto: pxhere.com

Opäť sa ukazuje, že sociálne siete o nás vedia viac, ako by sme chceli.

Facebook toho vie o nás skutočne dosť. Pravdou ale je, že mnohé údaje sme mu poskytli my sami a ani o tom netušíme. Dobrým príkladom sú aplikácie, ktoré síce Facebook nemá vo svojom portfóliu, no tie mu vaše údaje ochotne poskytnú. Takými sú aj aplikácie na zaznamenávanie menštruačného cyklu. Informáciu o tom priniesol portál spravodajskej televízie BBC

Správa Privacy International, organizácia, ktorá sa venuje ochrane súkromia, uvádza, že niektoré aplikácie určené na monitorovanie menštruačného cyklu žien, poskytli citlivé údaje používateliek sociálnej sieti Facebook.

Menštruačné aplikácie zhromažďujú mnohé intímne detaily žien, aby tak dokázali lepšie vypočítať menštruačný cyklus či oznámiť ženám, kedy majú najvhodnejší deň na splodenie dieťaťa. Ženy tak odovzdávajú údaje napríklad o tom, kedy mali naposledy menštruáciu, kedy užívali antikoncepciu, alebo kedy mali naposledy sex.

Foto: Pixabay

Najpoužívanejšie aplikácie ako Flo, Menštruačný kalendár, Period Tracker či Clue citlivé dáta Facebooku neposkytujú. Clue istý čas tieto údaje posúvala Facebooku, no už to nerobí.

Avšak aplikácie MIA fem a Maya dopadli počas analýzy horšie. Získané dáta od používateliek poskytovali nielen Facebooku, ale aj ďalším stranám. Aplikácie následne po zverejnení správ prijali opatrenia. Maya údaje už nezdieľa, MIA fem síce vykonala nejaké kroky, no nezverejnila aké.

Foto: Pixabay

Tieto údaje Facebook dokáže využiť pri optimalizovaní reklám. Aj keď sa údaje nedostali do nepovolaných rúk a nedošlo k ich úniku, pri takýchto citlivých dátach je riziko oveľa väčšie a dôsledky môžu byť ďalekosiahlejšie. Ak by sa napríklad zamestnávateľ dostal k informácii, že zamestnanec sa pokúša mať dieťa, mohol by mu dať výpoveď iba preto, aby s tým následne nemal dodatočné komplikácie.

Uložiť článok

Najnovšie články