Foto: Pexels

Železnice v posledných dňoch zaznamenali roztiahnutie tratí a niekoľko požiarov v ich okolí. Dnešné maximum sa môže zastaviť na hodnote približne až 39,5 stupňa Celzia.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zaznamenali v aktuálnych horúčavách už niekoľko požiarov v okolí tratí, ale aj roztiahnutie koľajníc. „Železničná infraštruktúra je vplyvom počasia značne namáhaná,“ uviedli pre TASR zo ŽSR.

Železnice v posledných dňoch zaznamenali v okolí železničných tratí niekoľko požiarov. „Príčiny sú rôzne, či už vznikli klasickou nepozornosťou, alebo aj činnosťou dráhových vozidiel. Ide najmä o požiare spôsobené pri brzdení vlakov,“ spresnili.

Rýchlosť znižujú v kritických hodinách, koľajnice sa vlnia

V menšej miere evidujú aj takzvané „vybočenia“. „To znamená, že vplyvom teplôt sa koľajnice roztiahnu a pnutie sa prejaví ich zvlnením,“ vysvetlili zo ŽSR. V kritických miestach zavádzajú železnice takzvané teplotné prechodné obmedzenia traťovej rýchlosti. „V kritických denných dobách sa znižuje rýchlosť vlakov tak, aby bola zachovaná bezpečnosť,“ podotkli.

ŽSR deklarujú, že jej zamestnanci v týchto dňoch venujú zvýšenú pozornosť všetkým okolnostiam, ktoré by mohli viesť k vzniku nehodových udalostí.

Vo štvrtok teploty tesne pod 40 stupňov Celzia

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy pred vysokými teplotami, miestami môže teplota dosiahnuť 39 stupňov Celzia. Najteplejšie bude vo štvrtok na väčšine západného Slovenska a v niektorých južných okresoch stredného Slovenska.

Foto: TASR – Roman Hanc

Meteorológovia zaznamenali na Slovensku vo štvrtok ráno teplotu 32 stupňov Celzia. Krátko po 9.00 h ju namerali v Senici. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti s tým, že teplotu vzduchu na úrovni 30 stupňov Celzia a viac zaznamenali celkovo v troch lokalitách.

Na viacerých meteorologických staniciach bolo vo štvrtok ráno podľa ústavu približne o dva stupne teplejšie ako v stredu (20. 7.) o takomto čase. „Zdá sa, že dnešné maximum sa nakoniec zastaví na hodnote približne 39,5 stupňa Celzia,“ predpovedá SHMÚ.