Foto: flickr.com (Esther Vargas)

Na možnosti a výhody stránky YouTube si zvyklo mnoho z nás.

Majú ho radi nielen bežní užívatelia, ale poskytuje možnosť presadenia sa a vyjadrenia svojej kreativity a názorov množstvu ľudí. Nájdete tam všeličo, počnúc návodmi, receptmi, dokumentárnymi filmami, blogmi až po amatérske paródie. Vďaka novému zákonu sa to však možno čoskoro zmení.

Internet ako ho poznáme dnes, sa možno čoskoro zmení na nepoznanie, a to vďaka novej smernici, ktorú plánuje Európska únia zaviesť. Smernica nesie názov Článok 13 a jej podstatou je zvýšená kontrola videí pridávaných na YouTube. Jej cieľom je obmedziť nahrávanie videí, ktoré by mohli akýmkoľvek spôsobom porušovať autorské práva.

Smernica sa nebude týkať len obsahu na YouTube, ale aj na iných stránkach a bude kontrolovať textový obsah, ale aj audio, video nahrávky a fotografie. Samozrejme, smernica neostala zo strany užívateľov bez komentára a mnohým sa novinka nepozdáva. Vyjadrila sa k nej aj samotná generálna riaditeľka YouTube, Susan Wojcicki a vyzýva ľudí, aby sa nebáli dať nahlas najavo svoj nesúhlas.

Wojcicki vo svojom blogovom príspevku napísala: „Článok 13 ohrozuje nielen ľudí, ktorí si prostredníctvom uverejňovania obsahu na internet zarábajú na svoj každodenný chlebík, ale aj bežných užívateľov. Pridávanie obsahu na internet bude omnoho náročnejšie, ako bolo doteraz.“ Generálna riaditeľka dodáva, že obyvatelia Európskej únie tak budú mať sťažený prístup aj k mnohým videám s náučným materiálom.

V ohrození by sa ocitli aj tisícky umelcov a obchodníkov, ktorí vykonávajú svoje remeslo aj vďaka platformám, ako je napríklad YouTube. Mohlo by tak dôjsť k situácii, kedy pridávanie videí na YouTube bude povolené len pre niekoľko veľkých vyvolených spoločností. Platformy by totiž boli zodpovedné za kontrolu nahrávaného obsahu a bolo by príliš riskantné pridávať videá od menších firiem či iných užívateľov.

Wojcicki dodáva, že si uvedomuje dôležitosť autorských práv a to, aby bol každý patrične odmenený za obsah, ktorý vytvorí. Napriek tomu by však mohol mať Článok 13 neblahé následky. Vzhľadom na to, že nová smernica by mohla do platnosti vstúpiť už čoskoro, generálna riaditeľka dodáva, že je nutné prehovoriť a vyjadriť svoj názor teraz, kým je na to ešte čas.

Aby sa podarilo užívateľov platforiem ochrániť, vznikla dokonca už aj kampaň s názvom Save Your Internet, teda Zachráň svoj internet.

ladbible
Príbehy
0
Komentovať (0)