Foto: Trevor Bexon (flickr.com)

Už tento víkend a nasledujúce dni budete môcť nad svojimi hlavami pozorovať ďalší meteorický roj.

Ak nemáte plány na víkend, potom máme pre vás skvelý tip. Noc môžete využiť na pozorovanie meteorického roja Eta Akvaridy, ktorý dosiahne svoju maximálnu výdatnosť práve počas nasledujúcich dní. Očakávať môžeme nad svojimi hlavami až 55 padajúcich hviezd za hodinu, čo rozhodne nie je málo.

Meteorický roj Eta Akvaridy po prvýkrát človek spozoroval pravdepodobne v roku 74 p.n.l.. Od tohto momentu padajúce hviezdy na začiatku mája pozorujú nadšenci pravidelne. Eta Akvaridy síce nepatria k najvýdatnejším rojom, no svojou priemernou výdatnosťou cca 55 meteorov za hodinu, patria k tým väčším nebeským divadlám.

Maximum tohto meteorického roja pripadá pravidelne na 6. máj. Cez víkend a nasledujúce dni budú teda najideálnejšie podmienky na jeho pozorovanie. Padajúce hviezdy môžete vidieť vylietavať zo súhvezdia Vodnár. Jednotlivé meteory pritom vždy smerujú proti rotačnému pohybu Zeme a pohybujú sa pomerne vysokou rýchlosťou. Môže za to materské teleso Eta Akvaríd, ktorým je slávna Halleyho kométa. Tá sa totiž pohybuje vo vesmíre retrográdne, teda opačným smerom ako naša Zem.

Foto: Stellarium

Počasie na toto obdobie síce zatiaľ nepraje, avšak to sa môže ešte zmeniť. Dobrou správou je ale to, že Mesiac sa bude nachádzať v nove, a tak nebude pôsobiť ako rušivý prvok.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )