Foto: Trevor Bexon (flickr.com)

Lukáš Mužla / / News
Už tento víkend budete môcť nad svojimi hlavami pozorovať ďalší meteorický roj.

Ak nemáte plány na víkend, potom máme pre vás skvelý tip. Teplé, takmer letné noci, môžete využiť na pozorovanie meteorického roja Eta Akvaridy, ktorý dosiahne svoju maximálnu výdatnosť práve počas nasledujúcich voľných dní. Očakávať môžeme nad svojimi hlavami až 55 padajúcich hviezd za hodinu, čo rozhodne nie je málo.

Meteorický roj Eta Akvaridy po prvýkrát človek spozoroval pravdepodobne v roku 74 p.n.l.. Od tohto momentu padajúce hviezdy na začiatku mája pozorujú nadšenci pravidelne. Eta Akvaridy síce nepatria k najvýdatnejším rojom, no svojou priemernou výdatnosťou cca 55 meteorov za hodinu, patria k tým väčším nebeským divadlám.

Maximum tohto meteorického roja pripadá pravidelne na 6. máj. Tento víkend budú teda najideálnejšie podmienky na jeho pozorovanie. Padajúce hviezdy môžete vidieť vylietavať zo súhvezdia Vodnár. Jednotlivé meteory pritom vždy smerujú proti rotačnému pohybu Zeme a pohybujú sa pomerne vysokou rýchlosťou. Môže za to materské teleso Eta Akvaríd, ktorým je slávna Halleyho kométa. Tá sa totiž pohybuje vo vesmíre retrográdne, teda opačným smerom ako naša Zem.

Foto: Stellarium

Počasie bude pre pozorovanie padajúcich hviezd tento víkend priaznivé. Večery i noci sú už pomerne teplé a meteorológovia nehlásia ani výdatnejšie zrážky, či zamračenú oblohu. Horším faktorom je svit Mesiaca, ktorý sa postupne po splne dostáva do svojej tretej štvrte. Ak sa chcete tomuto javu vyhnúť, môžete odcestovať na Mars. Eta Akvaridy sú totiž viditeľné aj z tejto planéty.

Kedy môžeme očakávať ďalšie astronomické udalosti? Dozviete sa v našom prehľade na rok 2018.

0
Komentovať (0)