Foto: TASR - Martin Baumann

Minister zdravotníctva Marek Krajčí dnes hovoril o aktuálnej epidemiologickej situácii na Slovensku.

Dnes minister zdravotníctva informoval verejnosť o aktuálnej epidemiologickej situácii na Slovensku. Krajčí ozrejmil, ako sa bude od budúceho týždňa meniť COVID automat. V jednotlivých okresoch je situácia stabilizovaná. Počas dnešného dňa sme zaznamenali 2 207 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 2 114 pozitívne testovaných antigénovými testami. Pribudlo ďalších 116 úmrtí, aktuálne sme na čísle 8 037.

Na tlačovej besede zdôraznil, že epidemiologická situácia v súvislosti s koronavírusom je na Slovensku stále vážna. Čísla idú smerom nahor. Reprodukčné číslo sa pohybuje na úrovni 0,95 až 1. Počet hospitalizovaných stúpol na 4 048 osôb. Počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii je 373.

Efektívnosť pravidelného testovania

Pravidelné testovanie má podľa ministra zdravotníctva zmysel a je veľmi potrebné. Jeho efekt má dlhodobý zmysel, pretože výrazne znižuje infekčnosť v regiónoch. Počas januárového testovania sme zaznamenali 28 % redukciu v jednotlivých regiónoch.

V Košiciach, Nitre a Trenčíne dosiahli najlepšie výsledky v počte pozitívne testovaných osôb vďaka testovaniu. Primátor mesta Nitra zabezpečoval pravidelné týždenné pretestovanie, a preto tam klesol počet hospitalizovaných na 100.

Situácia na Slovensku sa mierne zlepšila

Epidemiologická situácia okolo nového koronavírusu sa za posledný týždeň na Slovensku mierne zlepšila, krivku sa podarilo zlomiť. Počet hospitalizovaných sa drží na čísle 4048. Denne ochoreniu COVID-19 podľahne 108 ľudí. Reprodukčné číslo sa pohybuje na úrovni 0,95 až 1. Stúpol aj počet aplikovaných vakcín, mobilita klesla.

Sedemdňový priemer vykonaných antigénových a PCR testov sa znížil z 5313 na 4716. Pozitivita vykonaných PCR testov je na hodnote 20 percent a pozitivita antigénových testov sa dlhodobo drží na jednom percente.

Nemocnice potrebujú stále pomoc

Situácia v nemocniciach je však stále vážna, ako uviedol štátny tajomník Peter Stachura. Doplnil, že čísla nárastu v nemocniciach už viac tak dramaticky nestúpajú, ako sme boli doposiaľ zvyknutí. Niektorých pacientov musia ale presúvať mimo hranice Slovenska. Aktuálne previezli celkovo 7 hospitalizovaných do Poľska a Nemecka.

Výjazdy ku kovidovým pacientom sa zredukovali a je ich podstatne menej. Najpriaznivejšia situácia je zatiaľ v Nitrianskom kraji.

Počet dodávok vakcín na mesiac marec

V marci sa očakáva 305 370 dodávok vakcíny Pfizer. Tento týždeň sa otvorí 30 000 termínov na očkovanie touto vakcínou a rovnako aj vakcínou AstraZeneca. Seniori nad 70 rokov sa budú môcť už od 18:30 prihlasovať na očkovanie v Bratislavskom a Trnavskom kraji.

Slovensko je aj naďalej v čiernej fáze

Podľa COVID automatu bude od pondelka 35 okresov v čiernej zóne, teda v štvrtom stupni varovania. V bordovej zóne ich bude 41, v červenej budú tri. Celkovo je Slovensko v čiernej fáze. Vyplýva to z materiálu o pandemickej situácii na Slovensku v súvislosti s novým koronavírusom, o ktorom v utorok informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

Foto: Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

V štvrtom stupni varovania sa budú nachádzať po novom okresy Bánovce nad Bebravou, Čadca, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Humenné, Ilava, Košice I – IV, Košice-okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Šaľa, Senica, Skalica, Trebišov, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom.

V treťom stupni sa budú nachádzať Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Detva, Hlohovec, Komárno, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nitra, Partizánske, Pezinok, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Sabinov, Senec, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina a Zlaté Moravce.

V druhom stupni varovania sa budú nachádzať len okresy Kežmarok, Nové Zámky a Tvrdošín.

Reprodukčné číslo by malo postupne klesať. Krajčí upozornil, že je nevyhnutné dodržiavať všetky opatrenia. Zdravotníctvo by už ďalší vysoký prílev pacientov nezvládlo.

“Čakáreň” nový systém prihlasovania na očkovanie

Nový systém prihlasovania na očkovanie má byť efektívnejší. V pokoji svojho domova si môžete vyplniť všetky potrebné údaje a nahlásite sa do zoznamu čakateľov. Následne, ak sa uvoľnia termíny na vakcináciu, tak uchádzačov automaticky systém zaradí na voľný termín. Starší občania budú uprednostnení pred mladšími.

Výhodou nového systému je najmä jeho väčšia prístupnosť. Bude vytvorený vo viacerých jazykových variantoch, a tiež prispôsobený pre dospelých.

1
Uložiť článok
Komentovať