Foto: Pixabay

Máme sa skutočne čoho obávať?

Budúci mesiac má okolo našej planéty preletieť obrovský asteroid, Zem však momentálne nemá vybudovanú žiadnu ochranu pred takýmto nebezpečenstvom. Ako informuje portál Independent, Elon Musk vyslal varovný signál, že na to môžeme kruto doplatiť. 

NASA oznámila, že v septembri preletí v blízkosti Zeme asteroid, ktorého veľkosť by sa dala prirovnať veľkosti londýnskeho mrakodrapu Shard, ktorý je najvyššou budovou EÚ. Asteroid 2000 QW7 je od nej dokonca ešte o niečo väčší. Najbližšie sa k našej planéte dostane 14. septembra a to na vzdialenosť 3,3 milióna míľ.

Nebezpečenstvo nám nehrozí. Zatiaľ

Je to síce stále dostatočná diaľka a priamy stret s týmto asteroidom nehrozí, napriek tomu všetko, čo sa vo vesmíre pohybuje po vzdialenosť 92,9 miliónov míľ od Zeme, sa považuje za blízko. A ako tvrdí Elon Musk, nabudúce takéto šťastie mať nemusíme.

Asteroidy sú pevné objekty obiehajúce okolo Slnka, veľkosťou sú však omnoho menšie ako planéty. Napriek tomu, ak by k nárazu asteroidu so Zemou skutočne došlo, malo by to nemalé a nepríjemné následky.

Foto: Ilustračné (Pixabay)

Dodnes sa vedci zhodujú v názore, že za vyhynutie dinosaurov je zodpovedný práve pád asteroidu. Aký by to teda mohlo mať vplyv na nás? Obavy vyjadril aj šéf NASA Jim Bridenstine, ktorý varoval pred možným dopadom ničiaceho asteroidu na povrch našej planéty. „Toto nie je Hollywood, nie sme vo filme.“

„Je to o ochrane jedinej planéty, o ktorej vieme, že je na nej možný život.“ Presná predpoveď toho, kedy by sa takýto katastrofický scenár mohol skutočne naplniť, žiaľ, nie je možná.

Nemáme sa ako chrániť

Ako sme vás však informovali, známa je zatiaľ skutočnosť, že v roku 2029 sa ku Zemi dostane nebezpečne blízko asteroid s názvom 99942 Apophis. Je rovnakej veľkosti ako asteroid 2000 QW7, ale dostane sa ku nám naozaj blízko. 13. apríla sa bude nachádzať vo vzdialenosti približne 30-tisíc kilometrov a aj preto si vyslúžil prezývku „Boh chaosu“.

Foto: Pixabay

Podobný názor ako vedúci NASA má aj generálny riaditeľ SpaceX, vynálezca a vizionár Elon Musk. Ako píše Independent, nadviazal na varovanie Bridenstinea a vyjadril znepokojenie pred tým, čo tieto vesmírne objekty môžu naozaj spôsobiť.

„Obrovská skala raz zasiahne Zem a my zatiaľ nemáme pred ňou žiadnu ochranu.“ Ďalšie priblíženie asteroidu Apophis by sa malo uskutočniť približne v roku 2068 a astronómovia vydali výstrahu, že práve tento „stret“ by mohol predstavovať pre nás skutočné riziko.

Aké sú riešenia?

Musk sa snaží upozorniť na závažný problém, ktorým je skutočnosť, že proti takémuto nebezpečenstvu sa naozaj nemáme ako brániť. Treba hľadať riešenia, pretože možno aj takýto „neviditeľný“ problém pre nás môže predstavovať zánik.

Jednou z možností by mohlo byť spomalenie alebo odvrátenie asteroidu pomocou detonácie jadrových zbraní na ich povrchu. A práve tieto asteroidy, ktoré prechádzajú okolo Zeme, by mohli predstavovať spôsob, akým túto metódu otestovať.

sk.wikipedia.org,independent.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )