Výrobný závod Tesly mal stáť aj na mieste, kde sa v súčasnosti nachádza les.

Prvý závod Tesly v Európe má vyrábať pol milióna elektrických áut ročne. Správny súd v Berlíne prípravné práce na žiadosť ochranárskeho združenia Zelená Liga Brandenbursko predbežným opatrením zastavil.

Nemecký súd v nedeľu predbežne zakázal automobilke Tesla pokračovať v prípravných prácach na výstavbe jej závodu neďaleko Berlína. Súd vyhovel žiadosti ochranárskeho združenia Zelená Liga Brandenbursko, podľa ktorého môže plánovaný závod ohroziť kvalitu pitnej vody a spôsobiť ďalšie škody na životnom prostredí.

Foto: SITA

Vydanie predbežného opatrenia bolo nevyhnutné, nakoľko v opačnom prípade by Tesla práce dokončila v najbližších dňoch, uviedol súd vo vyhlásení. Nižší súd minulý týždeň firme povolil pokračovať vo výrube stromov a úpravách terénu na mieste, kde má stáť plánovaná továreň. Ochranári sa proti tomuto rozhodnutiu odvolali.

Foto: SITA

Tesla mala v pláne pre vybudovanie závodu vyrúbať zalesnené územie rozlohou 92 hektárov, informuje portál DW. Časť z lesa má byť podľa denníka SME súčasťou prírodnej rezervácie. Spoločnosť ešte minulý týždeň začala aj s premiestňovaním chránených druhov netopierov, rovnako ako monitorovaním ďalších živočíchov a oplocovaním oblastí, ktoré mali byť vyrúbané.

Foto: SITA

Americký výrobca elektromobilov Tesla minulý mesiac uviedol, že vo svojom budúcom závode pri Berlíne plánuje vyrábať pol milióna vozidiel. Podľa firemných dokumentov chce automobilka v Grünheide produkovať vozidlá Model 3 a Model Y a tiež “budúce modely”. Prvý závod Tesly v Európe má montovať celé elektromobily a produkovať aj batérie. Tesla plánuje uvedenie do prevádzky v júli 2021.

0
Uložiť článok
Komentovať