foto: Bundesarchiv, Bild 183-C10378 / unbekannt / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 de], via Wikimedia Commons

Otázka rodu je dnes poriadne komplikovaná.

Nie je ľahké vyjadrovať sa k otázke rodu a k rozdielom medzi fyzickou a mentálnou stránkou jedinca. Mnoho ľudí dnes preferuje neutrálnu výchovu a často sa skloňuje pojem rodová fluidnosť. Čo by ste však povedali na to, že už v roku 1936 súťažil na olympiáde muž v ženskom tíme?

„Hitlerovské“ Olympijské hry

Olympijské hry sa v roku 1936 odohrávali v Berlíne. Situácia bola už vtedy vyhrotená, veď vojna vypukla len o niečo neskôr, v roku 1939. Práve preto si tieto Olympijské hry vyslúžili prívlastok „hitlerovské“. Hry však nakoniec neboli celkom také, ako si to politici Tretej ríše naplánovali. Iste viete, že Nemci propagovali výhody árijskej rasy a v rámci Olympijských hier chceli dokázať, že čistá rasa je lepšia, ako iné.

Bundesarchiv, Bild 183-C10379 / unbekannt / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 de], via Wikimedia Commons

Jesse Owens

Irónia osudu to však zariadila tak, že na Olympijské hry v tom roku zavítal aj Jesse Owens, ktorý bol černoch. Práve tomuto atlétovi sa podarilo získať 4 zlaté medaily, čím Hitlerov koncept celkom potopil. O dva roky neskôr vyplávala na povrch ďalšia skutočnosť. Úrady nahlásili, že Olympijských hier sa zúčastnila Dora Ratjen, ktorá mala byť mužom prezlečeným za ženu.

Prvé pochybnosti o Dore Ratjen

V čase, keď niekto toto úradom nahlásil, Ratjen sa práve vracala z Viedne, kde na šampionáte vyhrala zlatú medailu a pokorila svetový rekord v skoku do výšky v kategórii žien. V roku 1936 vyhrala na Olympijských hrách štvrté miesto a jej maskulínny zjav nikoho príliš netrápil. Keď však o dva roky neskôr začali kolovať pochybnosti o jej rodovej príslušnosti a policajti sa vyhrážali, že ju vyzlečú donaha, rozhodla sa Dora, že rozpovie celý svoj príbeh.

Dievča alebo chlapec?

Polícia dokonca vypočúvala aj jej otca, Heinricha, ktorý ale tvrdil, že pri pôrode Dory nebol. Keď sa dieťa narodilo, pôrodná sestra mu najprv oznámila, že je to chlapec. O 5 minút neskôr sa však z miestnosti, kde sa dieťa narodilo, ozval ďalší krik oznamujúci, že ide predsa len o dievča. Dora napokon priznala, že je mužom, napriek tomu, že bola vychovávaná ako dievča. Až keď mala 10 alebo 11 rokov, začala o svojej identite uvažovať, nepýtala sa však rodičov, prečo sa musí obliekať do dievčenských šiat, keď dievčaťom nie je.

Bundesarchiv, Bild 183-C10378 / unbekannt / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 de], via Wikimedia Commons

Vyšetrovanie

Prípad na povrch vyplával až v roku 2009, zdá sa však, že už v tých časoch vyvolal tento príbeh búrlivú diskusiu. Dora totiž zďaleka nebola jedinou ženou, ktorá mala maskulínne črty, v kruhoch atlétov bol mužský zjav u žien celkom bežný. Deň po tom, čo Dora svoj príbeh vyrozprávala, podstúpila vyšetrenie, ktoré malo definitívne určiť, či je mužom alebo ženou. Ukázalo sa, že Dora sa narodila s anomáliou, ktorá bola príčinou toho, že si jej pohlavie pomýlili aj po pôrode. Lekár však napokon rozhodol, že Dora je mužom.

Heinrich

Vzhľadom na to, že išlo o atlétku so skvelými výsledkami, informácia bola okamžite ohlásená príslušným úradom v Berlíne. Nanešťastie, pre Doru to nebol šťastný koniec, bola diskvalifikovaná zo všetkých nasledujúcich súťaží a boli jej odobraté aj ocenenia, ktoré práve získala na šampionáte. Dora si zmenila meno, už to bol Heinrich, ktorý prebral bar po rodičoch a do konca života sa stránil akejkoľvek pozornosti zo strany médií.

Falošné obvinenia

Ani Heinrich však nemal pokoja, v roku 1966 uverejnil časopis Times tvrdenie, že Dora bola na Olympijské hry zámerne dosadená nacistami a toto tvrdenie mala podporiť aj bývalá kolegyňa Heinricha. Inak však tvrdenie nebolo nikdy podložené a navyše, Heinrich sa životu v novej úlohe muža prispôsoboval len veľmi ťažko. Niet sa čo čudovať po tom, čo prežil celý svoj život v koži ženy.

thevintagenews
Uložiť článok

Najnovšie články