Foto: facebook.com/Bill Gates

Petra Sušaninová / / News
Vedeli ste, že americký Biely dom hľadá poradcu v oblasti vedy?

Z nejakého dôvodu sa ľudia na túto pozíciu nehrnú a prezidentovi tak neostáva nič iné, len usilovne hľadať ďalej. V marci tohto roku sa Bill Gates a Donald Trump stretli tretíkrát a v rámci tohto stretnutia ponúkol prezident vedcovi lukratívnu pracovnú pozíciu. Aká bola jeho reakcia?

Bill Gates sa nedávno stretol s prezidentom a počas rozhovoru ho napomenul, že by mal myslieť aj na vedu a zamestnať niekoho, kto by mu v tejto oblasti ochotne a rozumne radil. Prezident sa jeho rady okamžite chytil a danú pozíciu mu ponúkol. Gates však k tomuto veľmi stručne a jasne vyjadril svoj názor: „Toto by nebolo vhodné využitie môjho času. Radšej som sa teda nepýtal, či to myslel vážne alebo nie. Pravdepodobne to nevedel ani samotný prezident. Celé to však bolo veľmi priateľské.“

Pravdou však je, že už je to 16 mesiacov, odkedy Donald Trump obsadil pozíciu prezidenta a nasťahoval sa do Bieleho domu. Odvtedy však pozícia vedeckého poradcu zíva prázdnotou. Úrad pre vedecko-technickú politiku celý akosi kríva, zamestnancov je dlhodobo nedostatok, a to najmä na vedúcich pozíciách.

Napriek tomu, že miliardár a zakladateľ spoločnosti Microsoft nie je vedcom v pravom slova zmysle, so svojou manželkou Melindou sa o vedu, technológiu, politiku a sociálne záležitosti aktívne zaujímajú. Založili aj nadáciu, ktorá financovala už nejeden výskum, ako napríklad výskum v oblasti prevencie malárie, v oblasti očkovania a dostupnosti zdravotnej starostlivosti a vo veľkom podporujú aj rozvoj vzdelávania.

Aj keď je teda jasné, že by na zvládnutie danej funkcie mal dostatok kompetencií, nie je celkom jasné, ako si to prezident predstavoval. Bill Gates sa napríklad aktívne zaujíma o problematiku klimatických zmien, kým Trump je v tejto oblasti chladný a ich existenciu popiera. Len minulý rok vyvolal celosvetové pobúrenie, keď odmietol podpísať Parížsku dohodu o zmene klímy. Na svojom facebookovom profile vtedy Gates vyjadril, že je skutočne znepokojený Trumpovým konaním.

A kam sa podel posledný človek na čele Úradu pre vedecko-technickú politiku? Kedysi túto funkciu plnil muž menom John Holdren, ten sa však vyjadril nasledovne: „Zdá sa, že na čele štátu stojí prezident, ktorý je imúnny voči faktom. Je to človek, ktorý odpudí akýkoľvek vedecký a technologický talent, ktorý by sa o danú prácu zaujímal.“

Čo myslíte, podarí sa Trumpovi v dohľadnej dobe pozíciu obsadiť?

Pozri aj: Desivá predpoveď Billa Gatesa. Nová pandémia môže udrieť hocikedy a zabiť 30 miliónov ľudí iba za 6 mesiacov

iflscience
0
Komentovať (0)