Foto: wikimedia.org/defense.gov

Bill Gates varuje ľudstvo pred hrozbou, ktorá môže byť aktuálna už aj dnes a ani o tom nemusíme vedieť.

Z histórie dobre vieme, že najväčším zabijakom ľudí neboli vojny a konflikty medzi národmi, ale malé organizmy, ktoré sú všade okolo nás. Choroby dokázali, prakticky mihnutím oka, vyvraždiť milióny ľudí, ktorých imunitný systém nedokázal s nimi bojovať. Našťastie s rozvojom očkovania, mnohé choroby prakticky zanikli, alebo sa ich výskyt potlačil na minimálne čísla. To sa ale môže kedykoľvek zmeniť. 

Bill Gates, okrem toho, že je známy založením spoločnosti Microsoft, venuje sa aj filantropickej činnosti, snaží sa bojovať s chudobou, hladom a chorobami. Na prednáške, ktorú organizovala Massachusetts Medical Society, diskutoval s poslucháčmi aj o problémoch epidémií. A záver z nej je, že na hrozby, ktoré môžeme ešte len zažiť, vôbec nie sme pripravení.

Gates uznal, že zvyčajne je optimista pokiaľ ide o boj s existujúcimi chorobami, ako je napríklad malária. Ale existuje niečo, na čo by sme sa mali intenzívnejšie zamerať. A to je pripravenosť na pandémiu. Podľa Billa Gatesa sa pravdepodobnosť výskytu pandémie stále zvyšuje.

Ebola Virus

Dôvodom je, že ľudstvo stále viac a viac zasahuje do divočiny a odhaľujú sa tak stále nové a nové patogény. Druhou stranou mince je tiež to, že vytvoriť novú biologickú zbraň je stále jednoduchšie. A ich rozšírenie je v dnešnom globalizovanom svete oveľa jednoduchšie ako v minulosti, keďže dostať sa z jednej časti Zeme na opačnú stranu, sa dá zvládnuť aj za menej ako 24 hodín.

Gates predstavil dokonca simuláciu, v ktorej sa použil model pandémie chrípky, podobnej tej z roku 1918, ktorá zabila 50 miliónov ľudí. Podľa nej by si mohla v dnešnej dobe vyžiadať životy až 30 miliónov ľudí a to iba v priebehu 6 mesiacov od vypuknutia.

Keby ste teraz povedali vládam celého sveta, že pripravujete zbraň, ktorá dokáže v krátkom čase zabiť 30 miliónov ľudí, asi by prijali razantné a okamžité opatrenia“, povedal Gates a ďalej pokračuje: „V prípade biologických zbraní ale takýto impulz voči prevencii chýba. Svet sa musí pripraviť na hrozbu pandémie rovnakým spôsobom, ako sa pripravuje na vojnu.“

Podľa Gatesa sa americká armáda pokúsila aj o simulovanú „vojnu“ proti pandémii kiahní s výsledkom: kiahne – 1, ľudstvo – 0. Bill Gates ale následne zopakoval, že je stále optimista, ale aj tak by sme mali byť lepšie pripravení na bakteriálnu či vírusovú hrozbu. Ďalej ale uvádza, že momentálne sme na boj s pandemickými chorobami vyzbrojení lepšie, ako kedykoľvek v minulosti. Disponujeme totiž mnohými antivirotikami a antibiotikami, ktoré by mohli zlepšiť mieru prežitia. Navyše by sme pomocou nich mohli dokázať liečiť aspoň sekundárne ochorenia, ako je napríklad zápal pľúc, ktorý sa objavuje pri chrípke.

Blížime sa tiež k univerzálnej očkovacej látke proti chrípke. Gates vyhlásil, že nadácia Billa a Melindy Gatesovych, poskytne granty vo výške 12 miliónov dolárov na podporu výskumu chrípky.

Foto: Pixabay

Ľudstvo sa zlepšuje aj v rýchlej diagnostike, čo je nevyhnutné v tom, aby sme chorobu čo najskôr identifikovali a nakazených ľudí mohli umiestniť do karantény. Len minulý týždeň, výskum v časopise Science poukázal na to, že za pomoci technológie Crispr, ktorá slúži na úpravu génov, by bolo možné vyvinúť diagnostické pásiky a tie by mohli identifikovať ochorenie, podobným spôsobom, ako fungujú tehotenské testy, kde do pár minút sa na základe indikátorov a počtu pásikov zistí, či je žena tehotná, alebo nie.

Dôležité podľa Gatesa je tiež to, ako rýchlo dokážeme identifikovať ochorenie a ako rýchlo začneme spoločne a koordinovane proti nemu bojovať. Je potrebná lepšia komunikácia medzi národmi a prepojenie verejného a súkromného sektoru, pokiaľ ide o vývoj technológií a nástrojov na boj proti riziku pandémií.

Melinda Gatesová záverom povedala: „Zamyslite sa iba nad počtom ľudí, ktorí denne opustia New York a cestujú po celom svete – sme doslova prepojení s každým a toto prepojenie nás robí všetkých poriadne zraniteľnými.

Pozri aj: V roku 2016 zomrel jeden z najdôležitejších ľudí v dejinách ľudstva, ale takmer nikto o tom nehovoril

sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )