Animal World/Facebook

Matej Mensatoris / / Zviera
Video zachytáva pre nás dosť netypické zviera, ktoré spočiatku pripomína skôr zemiak ako rybu, ktorou v skutočnosti je.

Príroda nás nikdy neprestane fascinovať. To platí aj o tomto videu, na ktorom môžeme vidieť pre nás dosť netypické zviera, ktoré na prvý pohľad pripomína skôr akési vajce či zemiak. Veď keď ho domorodci pomocou motyky vykopú, vyzerá ako trochu väčšia zemiaková hľuza, ktorá sa nachádza možno aj vo vašej komore. Keď ho ale rozpolia, stane sa čosi neuveriteľné, čo by nikto z nás nečakal. 

Pozrite sa na nasledujúce video, ktoré zachytáva toto nevšedné zemiako-zviera.

Na týchto záberoch ste mohli vidieť zviera zo skupiny dvojdyšníkov. Konkrétne ide o rybu – bahníka západoafrického. Ten, ako jeho názov napovedá, žije v bahenných močiaroch alebo na bahenných brehoch riek. Ako nám zase napovedá názov skupiny do ktorej patrí, má dva spôsoby dýchania. Tie mu umožňujú žiť pod vodou, rovnako ako rybám, no ak sa ocitne mimo vody, tak dokáže za určitých podmienok dýchať vzduch, podobne, ako suchozemské živočíchy.

V období sucha si bahník vytvorí okolo seba zo slizu akýsi kokón, ktorý ho chráni pred okolím a prechádza do štádia hibernácie. V nej ostáva dovtedy, kým oblasť, kde sa nachádza, opäť nezaplaví voda. V štádiu hibernácie dokáže zotrvať 3 až 5 rokov.

Bahník sa za milióny rokov evolučne takmer vôbec nezmenil, preto je právom pokladaný za živú fosíliu.

Pozri aj: Muž na pláži nasypal do piesku kôpku soli. Dôvod, prečo to spravil, vás naozaj prekvapí

interez.sk (mmm), facebook.com, wikipedia.org
0
Komentovať (0)