Foto: Unsplash

O Oravskom hrade hovorí viac než pozitívne.

Prestížny portál Lonely Planet pripravil špeciálny výber „najautentickejších halloweenskych destinácií v Európe“ pre tento rok. A na prvú pozíciu umiestnil ikonický Oravský hrad.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Oravský hrad je známy ako kulisa, ktorá naháňa zimomriavky vo filme Upír Nosferatu,“ píše Lonely Planet. Film režiséra Friedricha Welhelma Murnaua z roku 1922 sa natáčal aj na tomto atmosférickom mieste a dodnes sa s ním spája.

Foto: MovieStillsDB

Zaujal históriou aj legendami

Portál ďalej vyzdvihol históriu nášho hradu a spomenul aj strašidelné legendy, ktoré o ňom kolujú.

„Hrad sa pýši 154 miestnosťami a približne 660 schodmi. Väčšina prehliadok vás zavedie na závratné stúpanie cez množstvo tunelov, nádvorí, exponátov a schodísk, ktoré symbolizujú kultovú filmovú scénu s hrbiacim sa upírom,“ uvádza Lonely Planet a na záver dodáva, že pre fanúšikov klasických hororov je toto miesto „láskou na prvé zahryznutie“.

Whitby Foto: Unsplash

Päť európskych miest s unikátnou desivou atmosférou

V krátkom zozname robia spoločnosť Oravskému hradu prímorské anglické mesto Whitby, ktoré preslávil Dracula Brama Stokera či írske mesto Meath, kam siahajú príbehy o keltskom sviatku Samhain a je podľa mnohých predchodcom dnešného Halloweenu.

Ak by ste čakali, že v ňom nesmie chýbať Rumunsko, máte pravdu. Konkrétne Lonely Planet vyzdvihol rodný dom Draculu, ktorý sa nachádza v meste Sighişoare. Zoznam uzatvára škótsky Edinburgh a jeho rozpadajúci sa podzemný labyrint.

Najnovšie články