Foto: ArtHa

Minulý rok vznikol dokument o slovenskej "Do it yourself" skate scéne, tento mesiac má premiéry v Čechách aj na Slovensku.

Slovensko je v okolí známe priateľskou skejtovou komunitou. S tým sú samozrejme spojené aj podmienky, ktoré hoci sa niekde zlepšujú, stále nie sú všade optimálne. Kopec menších ale aj väčších miest nemá na svojom území žiadny skatepark, či niečo jazditeľné, čo by v tejto dobe malo byť v každom meste.

Našťastie majú niektoré miesta ľudí, čo sa rozhodli nečakať a niečo s tým urobiť. A takýchto ľudí sa rozhodli autori filmu prostredníctvom dokumentu You´re Welcome navštíviť.

Foto: ArtHa

V putovaní sa zastavili navštíviť ľudí, ktorí sú prepojení s budovaním DIY skate spotov a skateparkov. DIY spot znamená miesto, ktoré je vybudované skejťákmi s cieľom ďalšieho využitia.

Počas 11 dní navštívili DIY skatepark v Šuranoch, kde sa film premietal pri príležitosti otvorenia skejtovej časti Bikehaly, vo Veľkom Krtíši, kde si parta postavila spot v opustenej schátranej budove Tesly.

Navštívili aj skatepark v Rimavskej Sobote, ktorý vybavovala partia nadšencov a pokračovali cez slovenské krásy, sprevádzaný skvelým počasím a zastávkami v jazerách na každom kroku až do svetoznámych Margecian. Tu sa „štáb“ konečne chytil aj lopaty a s pomocou Olomouckej party sa postavili ďalšie prekážky v DIY skateparku.

Foto: ArtHa

Po night session v DIY JakOvce presun do plazy v Spišskej Novej Vsi a do miniU v Poprade, kde sa ku sklonku dňa taktiež betónovalo. Odtiaľ kolesá hnané plynom mierili do Trnavy, kde vznikli spoty ako Čistá stoka a Depo. Film sa zakončil v Bratislave, kde chalani skúsili zmapovať vtedy ešte nedostavanú Gercenku a taktiež spoty Apollo, Secret a LaFranconi.

Video je dokument obsahujúci rozhovory s ľuďmi, ktorí sa v jednotlivých mestách aktivizovali, aby tak mohli mladým hecerom odpovedať, čo robiť ak v ich meste nemajú kde jazdiť, resp. čo robiť, ak si chcú miesto večného nadávania, podmienky vytvárať.

Výsledkom je 50 minútový dokument s prevažne slovenskou muzikou a názvom You´re Welcome, ktorý ukazuje, že tak ako na spotoch prijali nás, tak príjme táto veľká rodinka kadekoho.

Dokument You´re Welcome si môžete pozrieť:

7.4.2018 – Praha – Eternia Smíchov

12.4.2018 – Trnava – Kubik Nápadov

13.4.2018 – Bratislava – T3 kultúrny prostriedok

14.4.2018 – Bratislava – Hangair

20.4.2018 – Poprad – Kino Máj

Pozri aj: Diera v nohe ale aj v hlave. Opýtali sme sa slovenských extrémnych športovcov na ich najhoršie úrazy, a toto sú ich odpovede

Uložiť článok

Najnovšie články