FOTO TASR - Pavol Zachar/ unsplash

Ako informuje portál Pravda, od roku 2021 platil zákon, podľa ktorého mali všetci poistenci stanovený vek odchodu do dôchodku. Kým pri mužoch sa zohľadňoval len vek, pri ženách to bol aj počet vychovaných detí. Momentálne však prichádzajú zmeny. Tou najväčšou je koniec zastropovania veku odchodu do penzie. Ten sa nebude určovať tabuľkou, ale automatom, ktorý je viazaný na strednú dĺžku dožitia. Týkať sa to bude všetkých ľudí, ktorí sa narodili po roku 1967.

Povie vám to tabuľka a kalkulačka

Aj keď reforma platí, momentálne vek odchodu do dôchodku určuje v súčasnosti stále platná tabuľka. Tú nájdete na webe Sociálnej poisťovne. Dôchodkový vek tak dosiahnete v tom mesiaci a dni, ktorý sa číslom zhoduje s dňom narodenia. Dôchodkový vek poistencov, ktorí sa narodili do roku 1966, sa počíta podľa starého systému.

Vek odchodu do dôchodku sa ale bude meniť. Pokiaľ bude stredná dĺžka dožitia klesať, bude sa s ňou znižovať aj vek odchodu do penzie. Ak bude stredná dĺžka dožitia oproti súčasnej situácii klesať, prejaví sa to na tom, že sa spomalí rast dôchodkového veku a naopak. Ľuďom, ktorí sa narodili v roku 1967 a mladším sa tak bude vek automaticky podľa strednej dĺžky života zvyšovať. Zachované však zostáva skracovanie dôchodkového veku na základe počtu vychovaných detí. Kým pri výchove jedného sa to skráti o 6 mesiacov, pri dvoch o 12, pri troch o 18, čo je maximálne zníženie dôchodkového veku. Informatívne si môžete váš vek odchodu do dôchodku vypočítať na kalkulačke, ktorú nájdete TU.

Uložiť článok

Najnovšie články