Foto: Wikimedia

Nosorožec čierny sa po 50 rokoch vracia do svojho prirodzeného prostredia. Snáď ho človek tentokrát nevyhubí.

Po viac ako 50 rokoch sa do saharskej Afriky vracia nosorožec ostronosý, nazývaný aj čierny. Konkrétne do Čadu a jeho subsaharskej buše, oblasti, ktorá bola kedysi pre tieto zvieratá hotovým rajom. Neudržateľný nárast pytliactva v priebehu 20. storočia, však nosorožce v tejto časti Afriky celkom vyhubil. Dnes ožíva nádej na ich návrat do voľnej prírody. 

Čad bol kedysi domovom dvoch druhov nosorožcov. Miestnu buš brázdili jedince nosorožca tuponosého i nosorožca ostrorohého západného. Nosorožec tuponosý je po smrti známeho Sudana v marci tohto roku oficiálne vyhynutým druhom. Nosorožec ostrorohý západný bol vyhubený v roku 2011. Krajina však verí, že sa jej podarí obnoviť populáciu týchto majestátnych zvierat. Vyhliadkou do budúcnosti má byť šesť jedincov nosorožca čierneho.

Foto: Pixabay

Najviac nosorožcov na svete žije v Juhoafrickej republike. Nájdete tu až 80% svetovej populácie, čo predstavuje asi 20-tisíc zvierat rôznych poddruhov. Medzi nimi aj asi 2000 nosorožcov čiernych. Juhoafrická republika sa pritom ešte minulý rok dohodla s Čadom o prevoze niekoľkých jedincov do národného parku Zakouma v južnej časti Čadskej republiky. Po náročných prípravách sa vízia stala konečne realitou. Do voľnej prírody v Čade sa tak po 50 rokoch vracajú niekdajší obyvatelia buša.


Odhaduje sa, že na začiatku 20. storočia kráčalo po Afrike asi 100-tisíc nosorožcov čiernych. Na konci storočia ich bolo už len 2400, pričom sa v mnohých, im prirodzených prostrediach, stali lokálnym vyhynutým druhom. Dôvodom je neudržateľný nárast pytliactva. Nosorožce sú lovené pre ich rohy, z ktorých sa vyrábajú rôzne ozdobné predmety. V niektorých krajinách rozdrvené rohy ľudia používajú ako afrodiziakum. Ľudská hlúposť ich tak doviedla na pokraj vyhynutia.

Prevoz šiestich jedincov (dve samice, štyri samce) nosorožca čierneho z Juhoafrickej republiky do Čadu nebol vôbec jednoduchý. Pred samotným prevozom boli zvieratá držané na tajnom mieste tri mesiace. Na letisko v Port Elizabeth ich doprevádzal policajný sprievod a pred samotným letom museli byť mohutné zvieratá uspané. Viac ako 4800 km dlhý let však prebehol bez komplikácií a šesť nosorožcov čiernych sa tak po dlhom očakávaní dostalo do ich nového domova.

Pracovníci národného parku Zakouma plánujú novým prírastkom Čadu odstrániť ich rohy, čím nosorožcom v podstate zabezpečujú ich bezpečnosť. Pre pytliakov tak už zvieratá nebudú mať žiadnu cenu. Šesť nosorožcov čiernych má v novom domove započať celkom novú kapitolu života. Čad dúfa, že sa mu týmto krokom podarí obnoviť populáciu majestátnych zvierat v oblasti, kde ich človek pred pár desiatkami rokov celkom vyhubil.

Pozri aj: Viac ako 8 metrov dlhá ryba či norok, ktorý končil ako kabát. 10 zvierat, ktoré žili na Slovensku ešte pred pár desaťročiami, no dnes sú už (aj vďaka človeku) vyhynuté

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články