Foto: losangeles.af.mil

Geomagnetické búrky sa ale neočakávajú.

Dnes a zajtra zasiahne našu planétu komplexný prúd slnečného vetra. V dôsledku toho môže dôjsť k nárastu tlaku v magnetickom poli Zeme. Geomagnetické búrky ale s veľkou pravdepodobnosťou nenastanú a bežný človek túto aktivitu nijako nezaznamená.

Ako informuje portál imeteo.sk, plynový materiál je zmesou plynov dvoch a možno troch dier v atmosfére slnka. Ďalej portál Red Climática Mundial uvádza na facebookovej stránke, že pozorovatelia na Arktíde môžu vidieť, keď príde slnečný vietor, na oblohe polárnu žiaru.

Slnečný vietor je plazmový prúd nabitých častíc magnetického poľa. V prípade, že sa slnko takýmto spôsobom nabije, môže ovplyvňovať aj okolité planéty. Slnko pravidelne uvoľňuje prúd magnetického solárneho materiálu zvaného slnečný vietor v spojení s inými príležitostnými koronárnymi dierami, ktoré zlúčením s magnetickým poľom zemskej sféry spôsobujú dočasné zmeny, ktoré vytvárajú nové elektrické prúdy tesne pod zemským povrchom.

Foto: Pixabay

V extrémnych podmienkach môžu geomagneticky indukované prúdy spôsobiť dočasné výpadky alebo menšie telekomunikačné problémy. To sa ale teraz neočakáva, a tak sa z momentálnej situácie môžu tešiť najmä fotografovia, ktorí budú mať príležitosť zaznamenať polárnu žiaru.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )