cdna.allaboutvision.com

Matej Mensatoris / / Now U Know
Čo ste urobili ako prvé, keď ste ráno vstali z postele? Natiahli sa, pozreli na mobil, alebo pretreli oči? Práve pri poslednom menovanom ste si...

Čo ste urobili ako prvé, keď ste ráno vstali z postele? Natiahli sa, pozreli na mobil, alebo pretreli oči? Práve pri poslednom menovanom ste si možno nevedomky dali preč z oka drobnú nečistotu, ktorá sa tam nahromadila počas vášho spánku. Ako sa tam dostala a čo to vlastne je?

Určite mnohí viete, že tento drobný útvar sa nazýva karpina, prípadne naň poznáte nejaký iný názov. Cez deň žmurkaním rozotierame po oku slzy, ktoré ho zvlhčujú. V noci však nežmurkáme, a tak sa slzy sústreďujú na jednom mieste, kde postupne vysychajú. Takže karpinu môžeme pokojne nazvať vyschnutými slzami.

Vymytie karpín z oka by malo patriť k rannej hygiene. Nezaškodí však, občas sa na ne pozrieť, keďže môžu signalizovať aj očné problémy a ochorenia.

beautyholicsanonymous.com
beautyholicsanonymous.com

Ak nemajú tvrdú konzistenciu, ale sú napríklad mazľavé, alebo majú nepríjemné odtiene farby ako je zelenkavá, tmavožltá, či hnedá, to všetko môže signalizovať infekciu v oku. Tá by sa však mala prejaviť aj inak, napríklad začervenaním oka. Vtedy je dobré si oko vyplachovať čistou, prípadne bórovou vodou. Najlepšou voľbou je ale v takom prípade návšteva lekára.

Naopak, ak sú karpiny pevné a tvrdé, majú svetlý odtieň farby, to všetko signalizuje, že oko je v poriadku a funguje tak, ako má.

Ak vás táto téma zaujala, pozrite si nasledujúce video. (Video je dostupné, len v anglickom jazyku):

Všímate si často svoje karpiny v očiach, alebo si ani neuvedomujete, že ich tam máte?

0
Komentovať (0)