Ilustračná foto: Unsplash (Glenn Carstens Peters)

Sťahovať filmy z internetu možno bude ťažšie.

Dostať sa k pirátskemu obsahu bude opäť o čosi ťažšie. Po vydarenom zásahu proti veľkým hráčom, ktorí poskytovali audiovizuálne diela zadarmo, prípadne za minimálny poplatok, sa rozhodli veľké filmové štúdiá a produkčné spoločnosti zakročiť opäť. Tentokrát proti známemu torrentovému webu The Pirate Bay. Na ten sa po novom nedostanú švédski používatelia internetu, keďže tamojší poskytovatelia pripojenia musia prístup na tento web blokovať.

Vo svete torrentov a nelegálneho obsahu azda neexistuje známejší portál, než je web The Pirate Bay. Bojujú proti nemu takmer v každom kúte sveta a zdá sa, že už čoskoro sa k známemu webu nedostanú nielen obyvatelia škandinávskych krajín krajín, ale aj vo zvyšku Európskej únie.

Ako informoval portál Živé.sk, švédsky patentový a obchodný súd prikázal tamojšiemu poskytovateľovi internetu a operátorovi Telia blokovať prístup na niekoľko pirátskych stránok, vrátane najznámejšieho portálu The Pirate Bay. Na tom nie je nič nezvyčajné, pretože proti torrentovým webom veľké filmové štúdiá bojujú už roky.

Nezvyčajné blokovanie prístupu

Zaujímavý je ale spôsob, akým sa blokovanie prístupu pre švédskych občanov uskutočňuje. Podľa webu Torrentfreak totiž Telia (fungujúca aj v Dánsku, Nórsku či Fínsku) doposiaľ blokovala prístup na konkrétnu URL adresu, teraz už bude blokácia dynamická.

Pokiaľ si teda weby ako The Pirate Bay (Torrentfreak informuje aj o blokovaní ďalších stránok ako Dreamfilm, FMovie a NyaFilmer) zmenia TLD doménu alebo spustia proxy server, čo sa v praxi aj podľa portálu Živé.sk deje často, zoznam blokovaných adries sa aktualizuje o novú bez toho, aby o tom musel rozhodovať súd. Blokovať prístup na pirátske weby teda bude jednoduchšie a zakročiť proti nim budú môcť ako majitelia autorských práv, tak aj tí, ktorí s internetovým pirátstvom nesúhlasia.

Tento model je v boji proti pirátom pomerne nový a dá sa predpokladať, že ak sa osvedčí, veľké štúdiá a majitelia autorských práv ho využijú aj v ostatných krajinách Európskej únie.

Živé.sk, Torrentfreak,
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )