Ilustračná foto: Profimedia/GSFC

Včera americkí predstavitelia varovali pred novou ruskou vesmírnou zbraňou.

Včera sa objavili znepokojivé správy o tom, že Rusko získalo protisatelitnú zbraň a síce ešte nie je funkčná, už teraz vyvoláva obavy po celom svete. Čo je to ale za zbraň? 

SITA uviedla, že Biely dom vo štvrtok verejne potvrdil, že Rusko síce získalo „znepokojujúcu“ vznikajúcu protisatelitnú zbraň, ale uviedol, že nemôže priamo spôsobiť „fyzickú deštrukciu“ na Zemi. Hovorca americkej Rady národnej bezpečnosti John Kirby uviedol, že predstavitelia amerických tajných služieb majú informácie, že Rusko túto schopnosť získalo, ale že takáto zbraň v súčasnosti nie je funkčná.

Americkí predstavitelia analyzujú informácie, ktoré majú o vznikajúcej technológii, a túto záležitosť konzultovali so spojencami a partnermi. „Po prvé, toto nie je aktívna spôsobilosť, ktorá bola nasadená, a hoci ruské úsilie o túto konkrétnu schopnosť je znepokojujúce, neexistuje žiadne bezprostredné ohrozenie bezpečnosti nikoho,“ povedal Kirby. „Nehovoríme o zbrani, ktorá môže byť použitá na útok na ľudské bytosti alebo spôsobenie fyzickej likvidácie tu na Zemi.

Ilustračná foto: NASA

Vyhlásenie Bieleho domu prišlo po tom, ako republikánsky predstaviteľ v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu Michael Turner naliehal na administratívu prezidenta Joea Bidena, aby odtajnila informácie o spomenutých zbraniach, ktoré označil za vážnu hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Turner predtým neuviedol žiadne podrobnosti o povahe hrozby, no takáto zbraň by vraj mohla predstavovať veľké nebezpečenstvo pre americké satelity, ktoré každú hodinu prenášajú miliardy bajtov dát. Predstavitelia spravodajských služieb v nadväznosti na Turnerove slová poznamenali, že hrozbu považujú za „znepokojujúcu“, ale nemala by vyvolávať paniku.

Ide o jadrovú zbraň?

Portál New Scientist špekuluje o tom, aká zbraň by to mohla byť. ABC News či The New York Times spomínajú „jadrovú zbraň“, čo je zariadenie, ktoré jadrovým štiepením či jadrovou fúziou vyvolajú masívny výbuch.

Termonukleárna bomba Mark-15. Foto: US Atomic Energy Commission, Public domain, via Wikimedia Commons

Ak by to tak bolo, Rusko by porušilo zmluvu o vesmíre z roku 1967, ktorej je signatárom a zakazuje umiestňovanie jadrových zbraní či iných zbraní hromadného ničenia do vesmíru.

Uložiť článok

Najnovšie články