Ilustračná foto: Profimedia/GSFC

V prípade jadrového výbuchu vo vesmíre by sme na Zemi nepocítili priamo jeho silu a nezabíjal by. Mohol by ale zničiť, či aspoň znefunkčniť viaceré satelity. To dokázal aj jadrový test vykonaný USA v roku 1962 s názvom Starfish Prime. Tomu sa podarilo poškodiť približne jednu tretinu satelitov na nízkej obežnej dráhe v tom čase.

Je tu tiež možnosť, že zbraň by mohla využívať jadrovú energiu, no nie na deštrukciu, ale na pohon. Vo vesmírnych programoch je jadrová energia bežne využívaná, keďže teplo z rozpadu rádioaktívnych prvkov je možné premieňať na energiu a tým napájať systémy. Ich nevýhodou je, že dodávajú oveľa menej energie ako reaktory. Avšak, aj tie sú vo vesmíre použiteľné. Rusko v rokoch 1967 až 1988 vypustilo do vesmíru najmenej 34 malých reaktorov, ktoré dodávali energiu satelitom.

Čo dokáže vesmírna zbraň?

Zverejnená správa uvádza, že ruská zbraň sa má zameriavať na satelity a teda nemá ohrozovať ľudí na Zemi. Ak sa jej ale podarí vyradiť satelit z obežnej dráhy, ten by mohol spadnúť na Zem a spôsobiť škody či dokonca zranenia alebo úmrtia. Ak by satelit zbraň zničila a trosky by ostali na obežnej dráhe, mohli by poškodiť či zničiť ďalšie satelity, alebo dokonca aj Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Foto: pexels

Na čo je takáto zbraň dobrá?

Satelity sú mimoriadne dôležité, či už v civilnej, ale aj vo vojenskej sfére. Monitorujú počasie, poskytujú GPS, monitorujú dianie na Zemi či dokonca, napríklad v prípade Starlinku, poskytujú internet. Vyradenie satelitov by tak spôsobilo mnohé problémy najmä v navigácii a ovplyvnilo by moderný život nás všetkých. Rovnako by ale v prípade vojenského konfliktu znemožnilo používanie mnohých pokročilých vojenských systémov, ktoré sa spoliehajú na presné určenia polohy pomocou dát zo satelitov.

Rusi majú odmietavý postoj

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v Moskve opísal tvrdenia o novej ruskej vojenskej spôsobilosti ako lesť, ktorej cieľom bolo dosiahnuť, aby Kongres USA schválil novú pomoc pre Ukrajinu.

Portál Politico situáciu upokojuje a tvrdí, že Rusko jednoducho nie je pripravené nasadiť takéto zbrane v bezprostrednej budúcnosti. Jedna vec je takéto zbrane vyvinúť a dokončiť a ďalšia úspešne ich dostať do vesmíru s tým, že tam budú bezchybne fungovať.

Navyše, ruský vesmírny program začal zaostávať a nepomáhajú mu ani sankcie. Tiež netreba zabúdať na to, že Rusi majú na ISS svojich kozmonautov a pravdepodobne by neriskovali, aby ich životy vo vesmíre takýmto spôsobom ohrozovali.

Uložiť článok

Najnovšie články