Foto: wikimedia.org/pixabay.com

Zatmenie spôsobilo okrem zdieľania tisícov fotografií aj iný fenomén.

Zatmenie Slnka, ktoré mohli pozorovať ľudia pred pár dňami v Amerike, prinieslo okrem množstva krásnych fotografií aj iné zaujímavosti. Pred samotným zatmením ste mohli nájsť množstvo článkov o tom, ako si zatmenie užiť aj z bezpečnostného hľadiska, a to za použitia ochranných okuliarov. Táto správa sa však zrejme k mnohým ľuďom nedostala.

Na základné pravidlo – nedívajte sa priamo do Slnka – zabudol aj sám prezident Spojených štátov Donald Trump, no spolu s ním aj tisíce ďalších ľudí. Súdime to podľa termínov, ktoré zadávali ľudia do vyhľadávača hneď po zatmení. Napríklad spojenie „bolesť hlavy po zatmení“ bolo zrazu jednou z najvyhľadávanejších fráz.

Rovnako je to aj so spojeniami „bolesť očí“, „pozeranie do Slnka“ alebo konkrétnejšie „pozrel som sa do Slnka“. Vyzerá to tak, že veľký počet ľudí si nebezpečenstvo poškodenia zraku neuvedomovalo a na populárnom vyhľadávači Google sa snažili zistiť, čo by mali robiť a či im niečo hrozí.

Ak sa pozriete priamo do Slnka s ochrannými okuliarmi a bolia vás oči, môže to znamenať len to, že oko na také svetlo nebolo zvyknuté. Ak sa však pozriete bez nich, môže dôjsť až k spáleniu sietnice oka. Medzi najčastejšie symptómy patrí bolesť očí, ťažkosti v rozpoznávaní objektov a tvarov, nepríjemný pocit z jasného svetla alebo slepá škvrna v centrálnom videní. Pri akomkoľvek z týchto symptómov by ste mali urýchlene navštíviť očného lekára.

Pozri aj: Kedy budeme na Slovensku pozorovať zatmenie Slnka podobné ako včera v USA? Bude to skôr, ako si myslíte

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články