Foto: Pfc. Lukas J. Blom, Public domain, via Wikimedia Commons/Pfc. Lukas J. Blom, Public domain, via Wikimedia Commons

Rusko obvinilo Ukrajinu z vývoja špinavej bomby.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v nedeľu bez akýchkoľvek dôkazov vyhlásil, že Ukrajina sa snaží vyvinúť špinavú bombu. Ukázal aj na dve zariadenia, a to Východný ťažobno-obohacujúci kombinát (SchidHZK) v ukrajinskom meste Dnipro a Inštitút jadrového výskumu v Kyjeve.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nie je to bežná „atómovka“

Pojem špinavá bomba sa používa na označenie výbušného zariadenia, ktoré v sebe obsahuje rádioaktívny materiál. Ako píše CDC, nie je to ale nukleárna bomba tak, ako ju poznáme.

Výbuch atómovej bomby je síce iniciovaný klasickou výbušninou, avšak s cieľom, aby začalo štiepenie jadrového materiálu, pri ktorom by sa uvoľnilo veľké množstvo energie. Na to je potrebný obohatený jadrový materiál, najčastejšie plutónium alebo urán. Vyrobiť atómovú bombu je tak mimoriadne zložité a náročné, keďže okrem dostatočného množstva jadrového materiálu s vysokým obohatením, je potrebné zvládnuť konštrukciu samotnej bomby.

Atómová bomba Little Boy zhodená na Hirošimu. Foto: US government DOD and/or DOE photograph [Public domain], via Wikimedia Commons
Na druhej strane, špinavá bomba takisto obsahuje jadrový materiál. Jej cieľom ale nie je, aby spôsobila jadrový výbuch, keďže to ani nedokáže. Význam špinavej bomby tak spočíva v tom, aby sa po okolí výbuchu rozmetal rádioaktívny materiál, a tak spôsobil zamorenie oblasti.

Výroba je pomerne jednoduchá

Vyrobiť špinavú bombu tak nie je veľmi náročné, napríklad v porovnaní s atómovou bombou. V podstate stačí vyrobiť bežné výbušné zariadenie a k nemu „priložiť“ rádioaktívny materiál. Ten môže pochádzať z rôznych zdrojov. Môže to byť vyhorené palivo z jadrových elektrární či zariadení, medicínskych prístrojov, alebo dokonca aj z predmetov, ku ktorým sa dokáže dostať aj verejnosť, ako sú detektory dymu a podobne.

Bomba môže byť zaujímavá najmä pre rôzne teroristické skupiny, ktoré dokážu vyrábať výbušné zariadenia.

Na snímke teroristi z Al-Káidy. Špinavá bomba nebola doteraz nikdy použitá. Ilustračná foto: VOA (confirmed by the VOA bug in the corner), Public domain, via Wikimedia Commons

Jej efekt je psychologický, môže byť ale nebezpečná

Nebezpečnosť špinavej bomby spočíva najmä v množstve použitej trhaviny. Z tohto pohľadu je jej okamžitý efekt zrovnateľný s akoukoľvek inou konvenčnou výbušninou.

Rizikom pri výbuchu špinavej bomby je, samozrejme, aj použitý rádioaktívny materiál. Nikto nevie, koľko a aký materiál bol v takejto bombe použitý. Keďže sa rozmetá po okolí, prípadné vdýchnutie rádioaktívneho prachu môže byť potenciálne nebezpečné pre ľudí v okolí a môže spôsobiť v budúcnosti zdravotné problémy.

Po takom výbuchu musí následne nastať dekontaminácia územia a jeho vyčistenie od prípadných rádioaktívnych čiastočiek. To má veľký psychologický dopad na ľudí v okolí a keďže radiáciu nie je možné vidieť, ani cítiť, je to neviditeľný, avšak prítomný strašiak.

Test čínskej atómovej bomby. Výbuch špinavej bomby vyzerá ako výbuch obyčajnej trhaviny.  Foto: 《人民画报》, Public domain, via Wikimedia Commons

Napriek jednoduchosti, nebola nikdy reálne použitá

Svet sa s výbuchom špinavej bomby použitej v boji či pri teroristickom útoku našťastie ešte nestretol. Preto je ťažké špekulovať o dôsledkoch, čo by taký výbuch spôsobil. Ako aj v prípade klasickej jadrovej bomby, aj tu je veľká premenlivosť jednak v množstve použitia konvenčnej výbušniny a tiež v množstve a druhu rádioaktívneho materiálu.

Testy ohľadom špinavej bomby, teda výbuchy podkritického množstva jadrového materiálu, vykonali viaceré jadrové mocnosti s cieľom pochopiť ich vojenský potenciál a nastaviť postupy pri dekontaminácii zamoreného územia.

Foto: National Nuclear Security Administration / Nevada Site Office, Public domain, via Wikimedia Commons

Čo robiť, ak by som sa nachádzal pri výbuchu?

To, že vybuchla špinavá bomba, nie je možné laicky určiť a potvrdiť takúto skutočnosť môžu až následné merania úrovne radiácie. CDC odporúča, že v prípade blízkosti výbuchu špinavej bomby je dôležité si prekryť ústa a nos tkaninou, aby ste zabránili vdýchnutiu prachu.

Okamžite je potrebné sa vzdialiť od miesta výbuchu a nájsť vhodný úkryt v blízkej nepoškodenej budove. Potom je nutné sa zbaviť oblečenia, umiestniť ho do plastového vreca a dať čo najďalej od ľudí. Následne sa treba osprchovať mydlom a vodou a obliecť si čisté oblečenie a čakať na pokyny od kompetentných orgánov.

Situáciu na Ukrajine preveria

Aj keď je vyhlásenie Sergeja Šojgua pravdepodobne iba súčasťou rozsiahlej kremeľskej propagandy, Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu sa na žiadosť samotnej Ukrajiny chystá v nasledujúcich dňoch poslať do dvoch ukrajinských jadrových zariadení svojich inšpektorov. Je to priama reakcia na tvrdenia z Ruska.

Foto: SITA

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu tak reagovala na výzvu ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu, ktorý v pondelok na Twitteri uviedol, že hovoril s riaditeľom agentúry Rafaelom Grossim a vyzval ho, aby „do ukrajinských zariadení s mierovým využitím, o ktorých Rusko nepravdivo tvrdí, že vyvíjajú špinavú bombu, poslal odborníkov“.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu si je vedomá nedeľňajších vyhlásení Ruskej federácie o údajnej činnosti v dvoch jadrových zariadeniach na Ukrajine,“ uviedla agentúra vo vyhlásení. V oboch týchto zariadeniach pritom už táto dozorná agentúra OSN vykonala inšpekciu, v jednom z nich dokonca iba pred mesiacom. Nič podozrivé v nich nenašli.

Uložiť článok

Najnovšie články