Ilu: wikimedia.org

Michaela / / Série
Po smrti nám neprestávajú rásť vlasy a nechty či o panenstvo prídeme pretrhnutím panenskej blany. Aj vy ste si mysleli, že to je pravda?

Aj vy sa snažíte vypiť denne aspoň osem pohárov vody? Často pijete nasilu, hoci vôbec nepociťujete smäd. Okrem toho však veríme aj ďalším výmyslom, o ktorých sme si doposiaľ mysleli, že sú to vedou overené fakty. Avšak všetko je inak. 

Pozrite sa spolu s nami na týchto 10 mýtov, ktoré sú silno zakorenené v našej spoločnosti. Je načase s nimi nadobro skoncovať.

#1 Čím častejšie sa budeme holiť, tým nám budú rýchlejšie rásť chlpy

Kedysi sa ženám neodporučovalo holiť sa práve kvôli tomuto nezmyslu. Tradovalo sa, že čím častejšie sa holíme, tým budú chĺpky silnejšie, viditeľnejšie a pevnejšie. V skutočnosti to vôbec neplatí. Ide len o optický klam. Chĺpky vôbec nemenia svoju štruktúru. Takže frekvencia holenia ich vôbec neovplyvní.

#2 Každý deň teba vypiť minimálne osem pohárov vody

pixabay.com

Pitný režim je síce dôležitý, avšak netreba ho preceňovať. Naše telo potrebuje rozdielne množstvo vody. V extrémne horúce dni nám osem pohárov vody rozhodne nebude stačiť. Cez zimu sa však potíme menej, a naše telo bude aj tak vedieť hospodáriť aj s menším množstvom tekutín.

#3 Nebožtíkom rastú vlasy a nechty

Práve tento mýtus využíva nejeden scenárista hororových príbehov. Po smrti vám však nenarastie nič. Načo aj? Telo nemá už energiu na to, aby tvorilo nové bunky. Môže sa zdať, že mŕtvym rastú vlasy či nechty, je to však len optický ilúzia. Telo sa postupne vysuší, čo viac zvýrazní nechty.

#4 Dieťa, ktoré splodil bratranec so sesternicou bude mať určite nejaké následky

pixabay.com

Incest tu dnes nebudeme rozoberať. Ale ak sa do seba zaľúbia bratranec a sesternica, nemusí to byť z biologického hľadiska žiadna katastrofa. Určité riziko geneticky viazaných chorôb tu však je. Pohybuje sa medzi dvoma až ôsmymi percentami, čo naozaj nie je tak veľa. Podobné riziko podstupujú aj ženy, ktoré sa rozhodnú mať dieťa až po štyridsiatke.

#5 Pri strate panenstva musí byť pretrhnutá panenská blana

Kedysi sa panenstvo ženy dokazovalo priamo počas svadobnej vody. Všetci (ne)trpezlivo očakávali, kým novomanželia vyjdú zo spálne. Ak bola na plachte krv, žena „vyhrala.“ Bola čistá, a to bol dôkaz, že jej manžel bol prvým (a pravdepodobne aj posledným) sexuálnym partnerom v živote. Novonarodené dievčatká majú panenskú blanu silnú a pevnú, no vekom sa postupne stenšuje, až nakoniec s nej ostatnú fragmenty. Preto pri prvom sexe nemusí zákonite dôjsť ku krvácaniu.

#6 Pri krvácaní z nosa si musíte zakloniť hlavu

Môžete to urobiť, no pre vaše zdravie to určite nebude práve ten najlepší nápad. Aj tu funguje gravitácia, vplyvom ktorej sa krv môže dostať do dýchacích ciest. Dokonca sa môžete udusiť. Preto je podľa lekárov lepšie urobiť pravý opak. Predkloniť sa dopredu a mierne si zatlačiť vreckovkou na krvácajúci nos.

#7 Na jazyku máme rôzne oblasti, ktoré sú zodpovedné za vnímanie chuti

pixabay.com

Sladká, slaná, kyslá či horká. Tieto štyri typy chuti náš jazyk dokáže dokonale rozlišovať. Nie sú však umiestnené v presných oblastiach, ako sme si doposiaľ mysleli. Podľa vedcov na povrchu nášho jazyka sú chuťové receptory rozmiestnené viac-menej rovnako.

#8 Od stresu môžeme ošedivieť

Tento mýtus už dlhodobo koluje dejinami. Hovorí sa, že aj Mária Antoanetta noc predtým, než ju sťali na gilotíne, ošedivela. Dnešná veda však doposiaľ nenašla žiadne prepojenie medzi stresom a výskytom šedivých vlasov. V skutočnosti môže za to nedostatok pigmentu melanínu, ktorú má na svedomí aj dedičnosť.

#9 Fajčenie vodnej fajky je oveľa zdravšie, než fajčenie cigariet

pixabay.com

Tak toto je čistý výmysel. Ono to vyzerá naozaj štýlovo, keď si „bafkáte“ vonnú fajku v prítomnosti kamošov v miestnej čajovni. Na zdravie to však nemá priveľmi priaznivý účinok. Priaznivci vodných fajok sa síce utešujú tým, že do seba príjmu menej nikotínu, no na druhej strane d o svojho tela príjmu oveľa viac oxidu uhoľnatého.

#10 Po otrase mozgu by ste určite nemali ísť spať

Každý si z nás aspoň raz v živote poriadne udrel hlavu. Kedysi sa pacientom odporúčalo, aby za každú cenu ostali hore. Bolo to kvôli tomu, že sa verilo, že v spánku by mohli prejsť do kómy, alebo by u nich mohla dokonca nastať smrť. Ak ste utrpeli bežný otras, pokojne môžete ísť spať. Je to to najlepšie, čo môžete pre seba urobiť.

Veríme, že vás náš dnešný sumár potešil. Ktorým mýtom ste verili vy?

Pozri aj: 5+ tipov na to, ako z vianočného večierka neurobiť totálnu frašku

unbelievable-facts.com
Komentovať (0)