Ilustračná foto: Unsplash

Slováci najviac cestovali do Turecka.

Služby slovenských cestovných kancelárií (CK) a cestovných agentúr v roku 2023 využilo vyše 1,1 milióna osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenali 66-percentný nárast klientov a dorovnali sa tak hodnotám rokov pred pandémiou. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Po troch rokoch ovplyvnených pandémiou sa dostali cestovné kancelárie na čísla rekordného roku 2018, zmenila sa však štruktúra ich klientov. „Pribudli najmä Slováci cestujúci do zahraničia, ubudlo cudzincov dovolenkujúcich na Slovensku. Bolo ich o 40 % menej ako pred pandémiou. Pokračoval rast záujmu o exotickejšie destinácie,“ priblížil ŠÚ.

Chorvátsko je až piate

V prvých dvoch rokoch pandémie CK prišli o približne 80 % až 90 % klientov, ročne s nimi cestovalo menej ako 230 000 osôb. V nasledujúcom roku 2022 síce počet klientov prudko vzrástol, stále však dosahoval iba mierne nadpolovičné hodnoty najlepších rokov 2018 – 2019.

Foto: Štatistický úrad Slovenskej republiky

Najväčší, trojštvrtinový podiel na organizovanom cestovnom ruchu tvorili dovolenky obyvateľov Slovenska v zahraničí. Za hranice Slovenska vycestovalo vlani organizovane 825 000 osôb. Medziročne počet zahraničných pobytov vzrástol o 78 % a bol dokonca o pätinu vyšší aj v porovnaní s obdobím pred pandémiou. Na zahraničnú dovolenku vycestovalo vlani prostredníctvom cestovnej kancelárie najviac obyvateľov Slovenska od roku 2000. Najčastejšie si našinci  vyberali destinácie ako Turecko, Grécko, Egypt a Tunisko.

Nákup dovoleniek prostredníctvom CK do tradičných letných destinácií ako Bulharsko, Chorvátsko a Taliansko síce tiež minulý rok rástol, ale zďaleka nedosiahol predkovidovú úroveň. Záujem o tieto destinácie bol v porovnaní s rokom 2019 len približne polovičný.

Ako sa teda ukazuje, Chorvátsko už nie je obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov, minimálne čo sa týka cestovania cez cestovné kancelárie. Vlani si Slováci kúpili najviac zájazdov do Turecka (209 330), následne do Grécka (114 348), Egypta (81 874), Tuniska (48 922) a Chorvátsko je so 48 709 zájazdmi až na piatom mieste. Pre porovnanie, v roku 2019 sa toto číslo zastavilo na až 84 104.

Domáci organizovaný cestovný ruch medziročne zvýšil počty klientov o 4 %, na 84 000 osôb. Ich počet dokonca prekonal hodnoty spred pandémie (r. 2019) o viac ako 10 %. Pričinili sa o to najmä cestovné kancelárie a agentúry so sídlom v Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji. Najväčší, dvojnásobný nárast domácich hostí oproti roku 2019 dosiahli subjekty so sídlom v Žilinskom kraji.

Uložiť článok

Najnovšie články