Foto: Unsplash

Chorváti sa obávajú, že v dôsledku znečisteného mora prídu o turistov.

Chorváti majú strach z nadchádzajúcej dovolenkovej sezóny. Boja sa toho, že pre minuloročné skúsenosti, kedy k chorvátskemu pobrežiu plávali výkaly, prídu o turistov. Kvalitu Jadranu preto budú tento rok kontrolovať častejšie a sprísnili aj normy pre analýzu vody, píše CNN Prima News.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa miestnych sú zdrojom problémov výletné lode, ktoré do mora vypúšťajú exkrementy a kuchynský olej.

Ľudí ohrozuje znečistenie

Niektorí Chorváti začali inštalovať steny, ktoré majú turistov chrániť pre odpadom plávajúcim vo vode. „Ráno máme krištáľovo modré more a popoludní je všetko hnedé,“ povedal jeden z pracovníkov v cestovnom ruchu ešte na konci mája.

V polovici júna museli uzatvoriť tri pláže v letovisku Novi Vinodolski neďaleko ostrova Krk. Dôvodom bolo práve vypúšťanie odpadových vôd do mora v dôsledku nefunkčného kanalizačného systému. Podobný problém rieši množstvo miest aj teraz.

Pred pár dňami sa fekálie objavili dokonca i vo vode z kohútikov neďaleko mesta Split. Niekoľko ľudí pre to ochorelo.

Počas uplynulých dní bolo testovaných prvých 1 081 vzoriek morskej vody. Sledujú sa mikrobiologické ukazovatele fekálneho znečistenia.

„V Chorvátsku máme dokonca prísnejšiu normu než je norma predpísaná Európskou úniou. Kvalita vody je teraz vynikajúca,“ povedal Goran Crvelin z ústavu verejného zdravia. Kontroly sa podľa neho budú teraz konať každých 15 dní, ale možno aj častejšie.

Dodal tiež, že ak si ľudia všimnú, že je more na niektorých miestach zakalené, nemusí to hneď znamenať problém. Príčinou môžu byť rôzne prírodné javy, napríklad rozkvet mora, ktorý sa periodicky opakuje.

Znečistená voda ale nie je jediný problém. Pláž Kozica, ktorá sa nachádza v blízkosti Splitu, je kontaminovaná rakovinotvorným azbestom. Ten sa tam mal dostať z neďalekej továrne.

Uložiť článok

Najnovšie články