Foto: TASR/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP, Profimedia

Severná Kórea bude pravdepodobne pokračovať v zbraňových skúškach v snahe modernizovať svoj jadrový arzenál.

Severokórejský vodca Kim Čong-un nariadil armáde, muničnému priemyslu a jadrovému sektoru, aby urýchlili prípravy na vojnu a čelili tak podľa neho bezprecedentným konfrontačným krokom Spojených štátov. Vo štvrtok to oznámili severokórejské médiá, informuje TASR podľa správ agentúr AP a Reuters.

Článok pokračuje pod videom ↓

Spoločne s Ruskom a Čínou

Kim sa takto vyjadril v stredu na 9. plenárnom zasadnutí 8. ústredného výboru Kórejskej strany pracujúcich, na ktorom stanovil ciele pre nasledujúci rok. Zadal bližšie nešpecifikované úlohy armáde a muničnému priemyslu na ďalšie urýchlenie príprav na vojnu vo svetle protikórejských „konfrontačných krokov Spojených štátov a ich vazalských síl“, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

Severokórejský líder okrem toho na plenárnom zasadnutí uviedol, že Pchjongjang rozšíri strategickú spoluprácu s „protiimperialistickými nezávislými“ krajinami. Podľa agentúry AP Kimove slová naznačujú, že Severná Kórea bude pravdepodobne pokračovať v zbraňových skúškach v snahe modernizovať svoj jadrový arzenál. Podľa pozorovateľov pritom Kim zrejme dúfa, že sa mu podarí posilnený arzenál využiť ako páku pri prípadnej diplomacii s Washingtonom. Tá by mohla začať po budúcoročných prezidentských voľbách v USA.

Kim sa takto vyjadril v čase, keď Južná Kórea prisľúbila, že bude reagovať na akúkoľvek provokáciu Pchjongjangu. Juhokórejský prezident Jun Sok-jol navštívil vo štvrtok frontovú vojenskú jednotku na severe krajiny, aby preveril jej obranné pozície.

„Chcel by som, aby ste okamžite a rýchlo prekazili zámery nepriateľa na vyvolanie akejkoľvek provokácie,“ povedal Jun vojakom. Plenárne zasadnutie severokórejskej vládnucej strany sa začalo v utorok a potrvá niekoľko dní, pričom štátne médiá zverejnia bližšie informácie až po jeho konci.

Podľa odborníkov sa však očakáva, že sa Severná Kórea zaviaže posilniť svoje jadrové schopnosti a rozšíriť spoluprácu s Ruskom a Čínou. Tieto dve krajiny sa taktiež stavajú proti Spojeným štátom.

Uložiť článok

Najnovšie články