Foto: Martin Popek/meteobeskydy.com

Búrky z 12. a 13. júna boli výdatné aj na svetelné úkazy.

Búrková činnosť, ktorá bola vo veľkom zastúpená na území Slovenska počas piatka a soboty priniesla okrem výdatných dažďov aj veľké množstvo bleskov. Medzi tými obyčajnými sa objavoval aj pomerne vzácny typ bleskov, tzv. sprites. Ide o nadoblačné blesky, ktoré produkujú rozsiahly elektrický výboj nad búrkovými mrakmi veľmi silných búrok. Označujú sa tiež ako červené trpaslíky. 

Úžasné zábery nad stredným Slovenskom aj Tatrami sa podarilo vyhotoviť Martinovi Popkovi, ktorý je pozorovateľom českého Ústavu fyziky atmosféry. Zachytil ich z observatória v Nýdku.

Foto: Martin Popek/meteobeskydy.com

Tieto atmosferické javy sú voľným okom ťažko pozorovateľné, lebo trvajú iba veľmi krátko, a to iba približne jednu päťdesiatinu sekundy. Pozorovateľné sú iba veľmi blízke a veľmi jasné záblesky.

Foto: Martin Popek/meteobeskydy.com

Červení škriatkovia vznikajú najčastejšie v mezosfére nad búrkovými oblakmi vo výške 50 až 85 kilometrov, vzácnejšie sa môžu vyskytovať aj v stratosfére alebo v spodnej ionosfére.

Foto: Martin Popek/meteobeskydy.com

Martin pozoroval tieto záblesky zo stovky kilometrov vzdialeného observatória v Nýdku. Pre Interez tiež prezradil, že takéto búrky pozorujú aj na vzdialenosť väčšiu ako 800 kilometrov.

Foto: Martin Popek/meteobeskydy.com

Pozrite si tiež videá z pozorovania, ktoré Martin vytvoril:

Martin Popek za svoju kariéru pozorovaní zachytil už viacero podobných nádherných úkazov, ktoré si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Pozorovanie takýchto objektov je poriadne náročné, čomu nasvedčuje aj fakt, že prvé snímky vznikli až v roku 1989 a aj vtedy boli odfotografované iba náhodou.

Uložiť článok

Najnovšie články