Foto: Flickr / Unsplash

Môže to byť súčasť politickej hry.

Poľsko je už mnoho rokov pre Slovákov z nejakého hľadiska stále výhodnou destináciou, kde sú ceny rôznych tovarov a služieb nižšie, ako u nás. Teraz sú v kurze opäť pohonné hmoty, ktorých cena klesla poriadne nízko, píšu TV Noviny.

V posledných rokoch sa okrem všeobecného zdražovania riešili aj ceny pohonných hmôt. Zatiaľ čo na Slovensku dosahovali takmer historicky vysoké čiastky, začiatkom minulého roka sa začala presadzovať tzv. palivová turistika.

Slováci dokázali na ceste do Poľska, ktorú okrem tankovania spojili aj s nákupom potravín, ušetriť desiatky eur oproti nášmu trhu. Dôvodom bolo zníženie DPH na palivá a potraviny. Aj keď potraviny, respektíve iné tovary za ostatný čas nabrali opäť na cene, pri palivách je to v Poľsku iné.

Ilustračná foto: Unsplash

Oproti Slovensku je dnes možnosť ušetriť 30 až 40 centov na jeden liter paliva. Cena nafty na Slovensku sa pohybuje okolo 1,73 eura za liter, pričom u našich severných susedov je to 1,33 eura. Benzín tankujeme na Slovensku za 1,7 eura, no v Poľsku za 1,33 eura. V prepočte teda vychádza, že pri natankovaní plnej 50-litrovej nádrže je možné ušetriť aj 20 eur, upresňujú v reportáži TV Noviny.

Ide o politickú hru?

Nízke ceny pohonných hmôt v Poľsku síce môžu znieť ako skvelá správa a dôkaz, že sa tam žije lepšie a lacnejšie, no za rohom je hneď niekoľko otáznikov, ktoré táto téma vzbudzuje. Poliaci totiž v roku 2023 vrátili pôvodne zníženú daň na palivá na 23 % a neprijali žiadne hospodárske opatrenia na regulácie cien, ktoré by regulovali ceny pohonných hmôt. Analytici dokonca hovoria o ekonomickom nezmysle.

„Poľské ceny pohonných látok idú proti trendu vývoja cien na svetových trhoch, takže si to nevieme vysvetliť, z akého dôvodu dochádza k zlacňovaniu pohonných látok,“ povedal analytik Dominik Hapl.

Foto: Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Ceny však ostávajú oproti ostatným krajinám vrátane Slovenska podstatne nižšie. Poľské médiá prišli s teóriou, že nízke ceny sú lákadlom pred parlamentnými voľbami, ktoré na Poliakov čakajú uprostred októbra. Drvivú väčšinu tohto biznisu v Poľsku totiž ovláda spoločnosť Orlen, ten má však približne polovicu akcií v rukách štátu, pričom ich spravuje nominant vládnej strany.

Najnovšie články