Foto: Flickr commons

Reportér odhalil tajný bunker, ktorý mal slúžiť americkej vláde v prípade prepuknutia nukleárnej vojny.

Zamýšľali ste sa nad tým, čo by ste robili v prípade, ak by nastala jadrová vojna? Mali by ste vhodnú a bezpečnú tajnú skrýšu? Americká vláda chcela mať istotu a roky sa pripravovala na to, že takáto situácia nastane. Teraz bol však ich tajný bunker odhalený. 

Rezort Greenbrier v Západnej Virgínii je luxusné horské stredisko, v ktorom sa nachádzajú kúpele, môžete si zahrať golf na krásnych trávnikoch alebo navštíviť jedno z najviac vychýrených kasín sveta. Pod jeho povrchom sa však niečo, čo by ste nečakali. Ukrýva sa tu tajný bunker, ktorý je pozostatkom zo Studenej vojny.

foto: commons.wikimedia.org (Richard Rosendale)

S projektom Grécky ostrov začala Americká vláda na konci päťdesiatych rokov. Išlo o výstavbu tajného bunkra, ktorý mal slúžiť na ochranu členov Kongresu v prípade vypuknutia jadrovej vojny. Väčšina jeho členov o ňom ani netušila. Mali sa to dozvedieť až v prípade, že by nastala vážna situácia a museli by sa tam premiestniť.

Foto: Flickr commons

Jeho stavba začala v roku 1958 a trvala dva a pol roka. Stavebná spoločnosť, ktorá sa na tom podieľala bola najatá, aby postavila pod hotelom obrovský vybetónovaný kráter. Nemali ani tušenie, že sa bude jednať o tajný úkryt pre americkú vládu. Bolo im povedané, že ide len o konferenčnú miestnosť, no pracovníkom sa to celkom nezdalo.“ Bude tam 110 pisoárov, čo tam chcú robiť?“

Greenbrier Bunker Door2 (627x403)

Steny bunkra boli vybudované z dvojitej betónovej vrstvy a doložené bariérou z ocele. Dokonca disponoval ventilačným systémom, ktorý slúžil nie len na cirkuláciu vzduchu ale aj na jeho odfukovanie. Súčasťou komplexu bola aj špeciálna kongresová miestnosť či dokonca televízne štúdio.

20130824_63_Greenbrier_Bunker

Napriek tomu že situácia, v ktorej by bola americká vláda nútená tento úkryt použiť, nikdy nenastala, takmer 30 rokov si toto miesto udržiavala a zásobovala potravinami. Samozrejme, všetko sa to dialo v tajnosti až do chvíle, kým informácie o ňom nezverejnil novinár Ted Gup pre Washington Post. Musel však čeliť obvineniu z odhalenia tajomstva o národnej bezpečnosti. Gup sa však obhájil tým, že už v roku 1992 bol bunker Greenbrier zastaralý a aj tak by nezvládol svoju funkciu, kvôli ktorej bol zriadený. Či si americká vláda našla nový tajný bunker je otázne. Môžeme však len dúfať, že situácia, pri ktorej by sme sa to dozvedeli, nenastane.

Pozri aj: Pri návšteve týchto miest celkom zabudnete, že sa nachádzate na Slovensku. Vyzerajú totiž ako z Turecka, Islandu či z rozpálenej Sahary

allthatsinteresting.com
Príbehy
0
Komentovať (0)