Foto: Twitter.com (PoachingPrevent /WildAid)

Boj proti pytliactvu a boj proti terorizmu nie sú tak vzdialené, ako by sa mohli na prvý pohľad zdať.

Pytliactvo je stále závažný problém. Denne sú stovky ba až tisíce zvierat nelegálne zabité a sú využívané buď pre mäso, trofeje, alebo na ďalšie spracovanie. Aj keď aj u nás je pytliactvo vážnym problémom, tak vo svete je to často ešte horšie. Zabíjanie nosorožcov a slonov v Afrike je stále aktuálnou témou a ako ukazujú štúdie, práve masový lov slonov podporuje teroristické organizácie. Tomu sa rozhodla britská armáda zabrániť, a tak do Afriky poslala vojakov, aby bezbranné slony ochraňovali a miestnych ochranárov priučili k tomu, ako majú proti pytliakom bojovať. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak si veľmi neviete predstaviť, ako lov slonov môže podporovať terorizmus, tak dôvodom je obrovský dopyt po slonovine. Tá má vysokú hodnotu, a tak je lukratívnou komoditou na čiernom trhu. Pre teroristov tak obchodovanie so slonovinou predstavuje výnosný obchod. Britskí vojaci preto prišli do Gabonu, kde budú ochraňovať vzácne stáda slonov.

Christian Mbini, riaditeľ Gabon Parku povedal: „Sme presvedčení, že peniaze získané z pytliactva podporujú terorizmus. Obchodná sieť teroristickej organizácie Boko Haram (v preklade: Západné učenie je zlé) je známa. Podobne aj sieť Aš-Šabáb sa podieľa na presune slonoviny do východných častí Afriky, odkiaľ je ďalej exportovaná do sveta, najmä do Ázie.“ 

Gabonské úrady v snahe ochrániť slony požiadali britskú armádu o spoluprácu, aby tak zamedzili úplnému vyhladeniu sloních stád. Momentálne sa v Gabone nachádza 16 ozbrojených vojakov, ktorí už teraz ochraňujú slony. Pytliaci sa ale často nezastavia pred ničím. Najnovšie využívajú chudobné domorodé obyvateľstvo na prenos koristi, čím ešte viac sťažujú úradom odhalenie skutočného páchateľa. Začiatkom tohto roka boli napríklad zatknuté tri deti, ktoré spolu niesli až 40 kilogramov slonoviny na svojich chrbtoch.

Ochrana slonov v Gabone však nie je nič jednoduché. 32 ročný veterán z Afganistanu a Iraku opisuje ťažké podmienky: „Je tu veľmi vlhké prostredie, čo znamená, že organizmus náročnejšie reguluje telesnú teplotu. Každé porezanie a poranenie sa hojí dlho a je veľké riziko zanesenia infekcie. Toto prostredie je skutočne náročné. Preto je ale dobré, že sme tu my, čo sme viac skúsení. Mladších kolegov by toto prostredie mohlo pohltiť“.

To, že nelegálny obchod a pytliactvo podporujú terorizmus sa vie už dlho. Je preto veľmi pozitívne, že sa prikročilo k zamedzeniu rozmáhania terorizmu a to práve u zdroja, čím sa ochraňuje príroda a nevinné zvieratá, ktoré trpia len kvôli iracionálnemu dopytu ľudí po ich produktoch.

Pozri aj:  Táto fotka pobúrila mnohých. Poľovníci poskladali zo zastrelených zvierat Slovenský štátny znak

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články