Foto: Rare historical photos

PetraSus / / Série
Záber zhotovil v roku 1967 Rocco Morabito a dostal názov „Bozk života“.

Zobrazuje robotníka J. D. Thompsona, ktorý dáva dýchanie z úst do úst kolegovi Randallovi G. Championovi po tom, čo sa dotkol vysokonapäťového vedenia a upadol do bezvedomia. Pracovníci vykonávali pravidelnú údržbu, keď sa Champion dotkol jedného z nízkonapäťových drôtov, priamo na samom vrchu stĺpa. Našťastie, bezpečnostné popruhy zabránili pádu. Thompson sa v tom čase nachádzal už tesne pod ním, rýchlo sa k nemu dostal a začal mu dávať dýchanie z úst do úst.

Vzhľadom na podmienky, v ktorých sa nachádzali, nebol schopný Thompson poskytnúť masáž srdca. Neprestal však vdychovať vzduch do Championových pľúc, až kým neucítil slabý pulz. Následne odpojil Championove popruhy a na ramene ho postupne zniesol dole zo stĺpa. Thompson s ďalším kolegom na zemi okamžite zahájili resuscitáciu a udržali ho pri živote, až do príjazdu záchranárov. Champion sa z nehody úplne zotavil.

Champion nielenže vďaka Thompsonovi prežil, ale žil ešte ďalších 35 rokov. Zomrel v roku 2002, vo veku 64 rokov. Thompson žije dodnes.

rarehistoricalphotos.com

V roku 1967 práve prechádzal okolo Rocco Morabito, keď zbadal Championa visiaceho zo stĺpa. Okamžite zavolal záchranku a schytil svoj fotoaparát. „Minul som tých mužov a išiel som si robiť svoju prácu“ vraví Morabito. „Urobil som osem záberov štrajku. Povedal som si, že sa vrátim a pozriem sa, či nezískam ešte ďalšie zábery.“

Keď však Morabito opäť prechádzal okolo robotníkov, niečo začul. „Počul som kričanie. Pozrel som sa hore a zbadal som toho visiaceho muža. Bože môj. Nevedel som, čo mám robiť. Rýchlo som urobil záber. J. D. Thompson v tom čase už utekal k stĺpu. Bežal som k autu a zavolal som záchranku. Vrátil som sa k stĺpu, kde Thompson už vdychoval vzduch do Championových pľúc. Cúval som, až kým už nebolo kam. Urobil som ďalší záber a v tom som počul, ako Thompson kričí, že Champion dýcha!“

V roku 1968 vyhral Morabito Pulitzerovu cenu za fotografiu s názvom „Bozk života“. Záber bol uverejnený v novinách po celom svete. Morabito sa narodil v New Yorku a keď mal päť rokov, presťahoval sa na Floridu. Keď mal desať rokov, predával noviny pre Jacksonville Journal. Slúžil v 2. svetovej vojne ako guľometný strelec v Army Air Force. Po vojne sa vrátil do Jacksonville Journal a živil sa ako fotograf. Fotil najmä športové podujatia. Pre Journal pracoval dlhých 42 rokov, z toho 33 rokov ako fotograf, až do odchodu do dôchodku v roku 1982. Morabito zomrel 5. apríla v 2009 v hospici.

rarehistoricalphotos.com

Dnes už dýchanie z úst do úst nie je nevyhnutné. Asociácia American Heart Association (AHA) túto metódu dokonca odporúča nevyužívať. Jedným z faktorov, ktorý prispel k tomu rozhodnutiu je fakt, že oživovanie je bez toho jednoduchšie a je menej pravdepodobné, že dôjde k tzv. bystander efektu, ľudia sa teda nebudú len prizerať. Štúdie totiž ukázali, že mnoho ľudí by odmietlo podať prvú pomoc neznámemu človeku práve zo strachu z dýchania z úst do úst. AHA dúfa, že týmto sa zvýši počet ľudí, ktorí budú ochotní podať prvú pomoc vo forme stláčania hrudníka, čo je tiež veľmi efektívne.

pixabay.com

Napäťový blesk môže spôsobiť masívne popáleniny, šaty po zásahu okamžite zhoria, rovnako aj vlasy. Našťastie, to nebol prípad Randalla Championa. Dýchanie z úst do úst, ktoré mu poskytol Thompson, mu zachránilo život a Morabitovi sa tak podarilo zachytiť príbeh s mimoriadne šťastným koncom.

Pozri aj: Uväznení v ukrutných podmienkach debničky. Francúzskemu fotografovi sa podarilo zachytiť výnimočnú fotografiu, ktorá šokovala svet

rarehistoricalphotos.com
0
Komentovať (0)