Foto: Unsplash

Bohatí Rusi hľadajú spôsob, ako odísť z krajiny.

Dopyt po miestach v súkromných lietadlách v Rusku prudko vzrástol po vyhlásení čiastočnej mobilizácie šéfom Kremľa Vladimirom Putinom, informoval v utorok denník The Guardian.

Článok pokračuje pod videom ↓

Bohatí Rusi hľadajú spôsob, ako odísť z krajiny. Obavy vyvolali aj správy, podľa ktorých sa úrady chystajú zatvoriť hranice pre mužov v bojaschopnom veku.

Pasažieri tohto druhu mieria prevažne do Arménska, Turecka a Azerbajdžanu, ktoré Rusom umožňujú vstup bez víz.

Za sedadlo v súkromnom lietadle pritom zaplatia v prepočte od 22.000 do 28.000 eur. Cena za prenájom osemmiestneho stroja sa pritom pohybuje zhruba od 90.000 do 150.000 libier, čo je niekoľkonásobne viac než zvyčajne, konštatuje britský denník.

„Situácia je v tejto chvíli absolútne šialená,“ uviedol riaditeľ sprostredkovateľskej spoločnosti Your Charter Jevgenij Bikov. „Zvyčajne máme 50 žiadostí (o lety súkromnými lietadlami) za deň; dnes je to približne 5000,“ dodal.

Väčšina jednosmerných leteniek na komerčné lety z Ruska je pritom vypredaná na niekoľko dní dopredu. Dlhé rady čakajúcich áut sa aktuálne tvoria aj na pozemných hraničných priechodoch z Ruska do okolitých krajín.

Dopyt po jednosmerných letoch vzrástol až 50-násobne

Ruská spoločnosť FlightWay, ktorá ponúka lety súkromnými lietadlami, uvádza, že dopyt po jednosmerných letoch do Arménska, Turecka, Kazachstanu a Dubaja vzrástol až 50-násobne.

„Všetky európske súkromné letecké spoločnosti opustili (ruský) trh. Dopyt v súčasnosti prevyšuje ponuku a ceny sú v porovnaní s obdobím pred šiestimi mesiacmi vysoké,“ uviedol riaditeľ spoločnosti FlightWay Eduard Simonov.

Súkromné lietadlá však nechcú využívať len tí najbohatší Rusi, konštatuje Guardian. Niektoré spoločnosti si prenajímajú lietadlá, aby umožnili odlet svojich mužských zamestnancov do cudziny.

Podľa ruského obchodného portálu Kommersant si jedna moskovská spoločnosť zaoberajúca sa vývojom videohier prenajala celý let, aby dostala svojich zamestnancov z krajiny.

„Získavame úplne novú klientskú základňu, spoločnosti, ako aj ľudí, ktorí nikdy predtým nelietali súkromne,“ povedal Simonov. „Mnohí majú nejaké peniaze navyše a chcú sa dostať preč,“ dodal.

The Guardian získal dôkazy, že syn jedného z popredných členov ruskej Štátnej dumy, ktorý často zverejňuje protizápadné a vlastenecké vyjadrenia, v sobotu opustil krajinu letom do Istanbulu.

Podľa textových správ, ktoré má britský denník k dispozícii, tento nemenovaný poslanec osobne priviezol svojho syna na letisko v Moskve, aby zabezpečil jeho odchod z krajiny. „Veľký útek,“ písalo sa v jednom z príbehov, ktoré poslancov syn následne zdieľal v súkromnej skupine na platforme Snapchat.

Najnovšie články