Aneta Papalová / /
Máte "železnú rezervu"? Ak nie, skúste si osvojiť nasledujúci trik, ktorý vám pomôže naštartovať sporenie.

Šetrenie financií funguje bezpochyby na jednoduchom princípe – menej míňať a viac si odkladať. Realita je však o niečo zložitejšia. Fredrick Petrie, autor knihy The End of Work: Financial planning for people with better things to do, pre nás však našiel unikátne riešenie.

Petrie zistil, že ľudia najskôr použijú svoje peniaze na bežné výdavky, teda na rodinný a osobný život, a až potom sa snažia investovať alebo šetriť.  Tvrdí tiež, že pri samotnom procese sporenia tvorí len 20% úspechu samotné sporenie, zvyšných 80% predstavuje psychológia.

pexels.com

Čo keby ste to teda všetko robili opačne, než doteraz? Jeho psychologická rada, ktorá vám má pomôcť šetrenie poriadne nakopnúť, znie nasledovne: „Najskôr si z každého zarobeného eura odložte bokom 10%, ideálne na sporiaci účet. Hovorí sa, že v živote sú isté len dane a smrť, a teda, ak budete tých 10% vnímať ako daň, budete motivovaný zaplatiť ju.“ Celý trik teda spočíva v tom, že „povinnú daň“ začnete platiť sami sebe.

Z každého kúta na nás vyskakuje, že je nutné mať našetrenú aspoň čiastku 6 mesačných platov.  Z psychologického hľadiska by mala byť práve táto suma dostatočná na to, aby sa človek necítil úzkostne pri premýšľaní nad budúcnosťou.

pexels.com

Pri najbližšom nákupe sa tiež skúste sami seba spýtať, či tú vec chcete alebo potrebujete. Naozaj musíte mať všetko, čo chcete, aby ste sa niekomu zapáčili? Ak sa radšej uskromníte, odložíte si 10% zo všetkých vašich financií a budete k nim pristupovať ako k daniam, vytvoríte si slušnú finančnú rezervu.

Ak vám pri slove daň naskakuje husia koža, pravdepodobne budete musieť vyskúšať iný psychologický trik.  Na druhej strane, ak máte radi určité pravidlá, tak vám možno práve tento jednoduchý psychologický trik pomôže k vysnívaným úsporám. Čo si myslíte, koľko si potrebujete našetriť, aby ste mali na dôchodku vytúžený pokoj?

Pozri aj: Najbohatší ľudia sveta tvrdia, že miliardárom sa môže stať ktokoľvek. Pomôcť vám má týchto 6 rád

businessinsider

Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)