Občas sme náladoví všetci. Sme namrzení a podráždení, najmä keď veci nevychádzajú podľa plánu.

V lepšom prípade zlá nálada ovplyvní len nás, v tom horšom ju prenesieme aj na svoje okolie. Hádame sa pre maličkosti a zdanlivo bez zmyslu. Aj keď nás to neskôr mrzí, v tom momente máme pocit, že nás každý chce zámerne len nahnevať. Každý sa s tým vyrovnáva po svojom. Niekto dá voľný priechod emóciám a odnesie si to milovaná osoba, niekto si dá slúchadlá na uši a vypne svet.

Niekedy bojujeme so zlou náladou a negatívnym nastavením dlhšie, a vtedy sa nám zdá, že všetko je akosi horšie a pokazí sa aj to, čo sa pokaziť nemôže. V istom bode je však potrebné nájsť aj iný spôsob, ako bojovať so svetom a s vlastnými negatívnymi emóciami. Ako sa hovorí, život je taký dobrý, ako si ho zariadime. Podstatné je dokázať sa efektívne sústrediť na svoje myšlienky. Môžete ostať tam, kde ste a ďalej sa trápiť, ale ak zmeníte zameranie myšlienok, začnú sa diať naozaj zaujímavé veci.

Ako jednoduchým spôsobom zmierniť úzkosť a zlepšiť si náladu?

Základom je byť vopred vďačný. Pýtate sa za čo, keď zlú náladu máte zrejme preto, že niečo nevychádza? Nuž, buďte vopred vďačný za to, že napriek tomu, že momentálne sa vám nedarí, napokon bude všetko, ako má byť a keď sa obzriete späť, poviete si, že predsa len sa to nejak vyriešilo. Ideálne by bolo, ak by ste si to napísali na papier.

pexels.com

Napíšte si, čoho sa bojíte, čo vám nevyšlo a dopíšte k tomu poďakovanie v zmysle: „Ďakujem, že sa táto vec takto vyriešila.“ Zapíšte si to a niekoľkokrát si to zopakujte aj pre seba.

Ako to, že vďačnosť funguje?

Ak sa poďakujete za to, že sa situácia vyriešila, aj keď k tomu ešte v skutočnosti nedošlo, prenesiete sa mysľou k pozitívnejším myšlienkam. Budete vidieť, že situácia má v dohľadnej dobe riešenie. Vedomie, že zlé obdobie nebude trvať večne, nás upokojuje. Pomáha nám to prestať nad vecou príliš premýšľať, analyzovať ju zo všetkých možných negatívnych uhlov, uvoľniť sa a utíšiť úzkosť.

Čím viac sa v mysli zaoberáte tým, čo sa nepodarilo a ako sa to ešte nevyriešilo, tým viac si náladu zhoršujete a tým viac úzkosť narastá. Ocitnete sa v uzavretom kruhu, z ktorého zdanlivo niet cesty von. Vždy je však spôsob, ako presmerovať svoje sústredenie a myšlienky.

pexels.com

Žijeme len raz, tak žime naplno

Život je príliš krátky na to, aby sme ho strávili v zlej nálade. Určite máte dostatočnú predstavivosť a silu na to, aby ste na sebe pracovali a zlej nálady sa zbavili. Okrem toho, úplne inú perspektívu na život nadobudnete, ak si uvedomíte, že máme len obmedzený prídel času, nič netrvá večne a každý deň máme možnosť niečo sa naučiť, niečo napraviť, niečo vykonať.

Ak však chceme, aby sa zmenilo niečo v našom prostredí, najprv musí dôjsť k zmene v našom vnútri. Prestaňte sa pokúšať upokojiť búrku. Upokojte seba, búrka napokon prejde.

Pozri aj: Viete, čo v skutočnosti znamená, keď vám človek trpiaci úzkosťou či depresiou povie, že je unavený?

educateinspirechange
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )