Petra Sušaninová / /
Farma, Big Brother a množstvo ďalších. Skupinka ľudí ubytovaná v malom priestore a kamery ich neustále sledujú...

Sledovaní sme však všetci. O zámere, prečo je to tak, sa vedú diskusie, pravdou však je, že nejakým spôsobom je sledovaný každý náš krok. Technológie sa vyvíjajú míľovými krokmi a získavajú o nás čoraz viac údajov, ktoré sú uskladňované a zdieľané. Väčšinou si to množstvo informácií ani neuvedomujeme. Ani spôsoby, akými môžu byť použité.

Dozor

V roku 2011 pripadala jedna bezpečnostná kamera na 32 občanov Británie. Do roku 2015 počet vzrástol na jednu kameru na 11 obyvateľov. Británia však nie je jedinou krajinou, ktorá svojich občanov monitoruje. Takmer každá krajina sveta má do ulíc namontované bezpečnostné kamery. V roku 2013 BBC vysielala reportáž, v ktorej upozorňovala na rastúci počet bezpečnostných kamier, tie však mali byť kľúčové pri dolapení útočníkov Bostonského maratónu.

Existuje mnoho prípadov, kedy kamery poslúžili dobrému účelu. Ich vzrastajúci počet však nie je príjemný každému a hranica medzi bezpečnosťou a prekračovaním hraníc súkromia je čoraz tenšia.

pixabay.com

Smart televízie

Ak máte televíziu pripojenú k internetu, nielenže niekto môže sledovať, čo a kedy pozeráte, ale niekto môže doslova sledovať vás. Mnoho moderných televízií má totiž zabudované mikrofóny a kamery. Ak by sa váš server narušil, poľahky sa na vás niekto môže zblízka pozrieť.

pexels.com

Kreditné karty

Už dlhý čas koluje konšpiračná teória, ktorá tvrdí, že niekto neustále sleduje kde, na čo a koľko peňazí minieme. Nie je však vzdialená od pravdy. Napríklad v Amerike môžu vláda a rôzne agentúry pokojne sledovať, čo ste si práve kúpili. Ich cieľom je údajne sledovať nákup nebezpečných materiálov a nezvyčajné útraty, ktoré by sa mohli spájať s hrozbou terorizmu.

Desivé je, že v Amerike napríklad nie je potrebný súdny príkaz, aby sa niekto k takýmto informáciám dostal. Navyše, banka na to zákazníka nie je povinná upozorniť.

pexels.com

Prehliadače a história

Kedykoľvek sa rozhodnete, že si niečo nájdete cez Google a iné zdroje, dáta sú ukladané a prístupné. A opäť, nejde len o Ameriku. Nedávno sa aj britská vláda rozhodla, že v rámci boja proti terorizmu sa bude rok ukladať každá jedna informácia, ktorú do prehliadača vložíte. Ak použijete niektoré z kľúčových slov, ktoré považuje vláda za nebezpečné, môže sa bližšie pozrieť na to, čo sa do vašej histórie uložilo. Napriek tomu, že sľubujú, že urobia všetko pre to, aby informácie neboli zneužité, jeden nikdy nevie.

pexels.com

Smartfóny

Ak máte smartfón (čo má väčšina z nás), možno ani neviete, nakoľko „smart“ v skutočnosti je. Môže ukladať váš pohyb, to, čo ste vyhľadávali na internete, vaše fotografie a mnoho ďalších informácií. Čím sú telefóny modernejšie, tým viac informácií o vás sprostredkujú spoločnostiam. Na niektorých telefónoch je dokonca možné vystopovať každý jeden pohyb jedinca za posledný rok.

Vždy, keď si do mobilu stiahnete nejakú novú aplikáciu, predávate viac informácií. A tým, že pri aplikácii odklikáte rôzne povolenia, v podstate s tým súhlasíte. Väčšina spoločností tvrdí, že informácie sú len vo vašom zariadení a nie sú odosielané do externých úložísk. Zrejme však nie sme jediní, kto o tom naozaj pochybuje.

pexels.com

Sociálne médiá

V závislosti od toho, ako máte nastavené zabezpečenia, môžu ľudia navštevovať napríklad váš facebookový profil a pozrieť si, čo ste kedy povedali, nahrali, pridali. Navyše, vláda v niektorých krajinách, ako napríklad v Británii, v Amerike, na Novom Zélande, či v Austrálii, si môže pozrieť nie len váš profil, ale aj súkromné správy, keďže sú klasifikované ako externá komunikácia.

pexels.com

Digitálne technológie

V roku 2015 došlo v Británii k prípadu, kedy bývalý asistent policajného strážnika tvrdil, že policajné sily zneužívajú istý softvér slúžiaci na rozpoznávanie poznávacích značiek. Tony Porter dokonca tvrdí, že v Británii je namontovaných toľko rozpoznávacích kamier, že zhromažďujú ohromné množstvo údajov.

Mnoho spoločností po celom svete zas využíva technológie na rozpoznávanie tvárí. Tvrdia, že slúžia na rozpoznanie jednotlivca v dave, čo má výrazne pomôcť bojovať proti zločincom a terorizmu.

pexels.com

Vernostné programy supermarketov

Supermarkety nám neustále ponúkajú vernostné karty a naťukávajú do systému každý náš nákup. Sledujú, čo nakupujeme najčastejšie a následne nás bombardujú množstvom ponúk a zliav. Ak preferujete nákupy cez internet, uistia sa, že akonáhle sa prihlásite na stránku, produkty, ktoré nakupujete najčastejšie, budete mať rovno pred očami.

Zaujímavé je, ako supermarkety tieto dáta využívajú neskôr. V roku 2012 napríklad britská vláda chcela zhromaždiť všetky údaje zo supermarketov, monitorovať nákupné správanie a využiť to v boji proti obezite. Ľuďom, ktorí by nakupovali príliš veľa nezdravých jedál, alebo príliš veľa alkoholu, by následne ponúkli rady týkajúce sa zdravého životného štýlu.

pixabay.com

Rozpoznávanie hlasu

Táto technológia nie je využívaná tak často, ako ostatné. Zatiaľ. V priebehu niekoľkých rokov by však mali nastúpiť softvéry na rozpoznávanie hlasu, ktoré identifikujú a uskladnia hlas každého jedinca. V roku 2012 istá ruská spoločnosť s názvom SpeechPro pracujúca pre Ameriku tvrdila, že vyvinula systém, ktorý dokáže uložiť milióny hlasov. Spojí váš hlas s hlasom v databáze v priebehu niekoľkých sekúnd. Technológia sa už používa v Mexiku.

pexels.com

Drony

Napriek tomu, že lety boli údajne úplne v súlade so zákonom, v marci v roku 2016 americká vláda priznala, že použila drony na sledovanie občanov z nevojenských príčin. Detaily boli odhalené len čiastočne, tvrdili však, že väčšinu letov využili na záchranné akcie, pri hľadaní požiarov, či potôp.

Aj keď sa takéto vysvetlenie môže zdať logické, FBI priznala, že drony využila aj pri špehovaní ako súčasť vyšetrovania, čo Američanov veľmi nepotešilo. Analytik Jay Stanely si myslí, že vzhľadom na rýchly pokrok technológií by mohlo byť výhodné prehodnotiť zákony, ktoré nás majú chrániť.

pexels.com

Ako ste na tom s technológiami vy? Dôverujete im? Spoliehate sa vo všetkom na svoj smartfón, či iné vymoženosti?

Pozri aj: Experiment s bábikou Bobo: Rodíme sa ako zlí alebo sa zlu učíme?

listverse
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)