Petra Sušaninová / /
Hovorí sa, že "za peniaze si šťastie nekúpiš." Čo ak však predsa?

Existuje vo vzťahu medzi šťastím a peniazmi priama úmera? V niektorých štúdiách objavili vedci v rodinách s nízkym finančným príjmom veľmi silnú koreláciu medzi peniazmi a pocitom šťastia. Iné štúdie však naznačujú, že u majetných jedincov neexistuje žiadna priama korelácia. Peniaze samotné u nich pocit šťastia nevyvolávajú. Ako to teda je?

Koľko peňazí potrebujeme?

Paradoxom je, že peniaze dokážu vyvolať pocit šťastia len po určitú čiastku. Psychológ a majiteľ Nobelovej ceny, Daniel Kahneman zistil, že ak raz ľudia dosiahli istú „magickú hranicu“, ktorá predstavovala príjem 75 000 dolárov (63 000 eur), ďalší nárast už nespôsoboval nárast pocitu šťastia.

To však ešte stále nie je odpoveď na otázku: „Dá sa šťastie kúpiť za peniaze?“ Ak áno, ako ich minúť čo najlepšie? Posledné výskumy naznačujú, že ak utrácate správnym spôsobom, budete šťastní.

pexels.com

Míňajte na iných

Profesor z Harvardu, Michael Norton, vykonal výskum, ktorého cieľom bolo sledovať účinok prosociálneho utrácania. Zistil, že ak peniaze minieme na rodinu, priateľov alebo dobročinnosť, pocit šťastia je oveľa vyšší, než keď ich minieme na seba.

Efekt je viditeľný nie len na personálnej, ale aj na komunitnej, ba dokonca aj národnej úrovni. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí žijú v krajinách, ktoré sa preukázali ako altruistickejšie a nápomocnejšie, sú šťastnejší než ľudia, ktorí žijú v menej altruistických krajinách.

Okrem toho, pozitívny efekt má aj míňanie peňazí na svojich kolegov. Aj malá investovaná čiastka môže spôsobiť veľa šťastia.

Investujte do zážitkov

Výskumy dokazujú, že míňať peniaze na zážitky je oveľa prospešnejšie, než ich míňať na kupovanie materiálnych vecí. Aj keď sa z vecí spočiatku tešíme, predsa len sú statické a časom si na ne zvykneme. Zážitky sú naopak dynamické, jedinečné a ponúkajú iný náhľad na každodenný život.

Dobré je, že zážitky nemusia byť drahé, aby stáli za to. Občas stačí príjemná večera s priateľmi. Existuje množstvo spôsobov, ako si vybudovať silné, pozitívne spomienky.

pexels.com

Míňanie na míľniky

Ďalším spôsobom, ako míňať a byť šťastný, je tzv. míľnikové míňanie, pri ktorom si útraty plánujeme, a to v niektorých prípadoch dlhodobo. Viete presne, čo sa chystáte kúpiť a prečo. Či už ide o luxusný kávovar alebo nový nábytok, pocit spokojnosti vydrží dlhšiu dobu.

Malé potešenia

Namiesto nákupu jednej drahej veci si môžete neustále robiť radosť drobnosťami. Elizabeth W. Dunn z Britskej Kolumbie hovorí: „Je lepšie míňať malé finančné čiastky na častejší nákup drobností, ktoré nám urobia radosť.“

Čo robí najväčšiu radosť vám?

Pozri aj: Týchto 7 vecí robia finančne úspešní ľudia inak, než tí ostatní

brainfodder
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)