Aj keď sa na to možno necítime, je našou prirodzenou povahou byť rebelmi, kedykoľvek sa dostane do ohrozenia naša slobodná vôľa.

A tu prichádza na rad príbeh Rómea a Júlie. Iste všetci viete, že je to príbeh veľkej lásky. Keby to tak však skutočne bolo, Rómeo a Júlia by možno nejaký čas spolu pobudli, potom by však prišli na to, že vlastne nemajú nič spoločné a nečaká ich ružová budúcnosť. Bola to iná sila, ktorá zasiahla a priťahovala ich k sebe tak, že boli ochotní jeden pre druhého zomrieť.  Bola to reverzná psychológia. Ľúbili sa, lebo im to bolo zakázané.

Reverzná psychológia je technika, ktorej základom je obhajovanie záujmov, ktoré sú opakom tých skutočných, želaných, dôsledkom čoho je, že jedinec urobí presný opak požadovaného. Technika stavia na fenoméne zvanom reaktancia, čo znamená, že jedinec pociťuje negatívne emócie, ak je presviedčaný, aby niečo vykonal, alebo je mu niečo prikázané. Výsledkom je, že urobí pravý opak toho, o čo bol požiadaný. Ide o formu manipulácie, ktorú si manipulované objekty väčšinou neuvedomujú.

Reverzná psychológia je vo všeobecnosti veľmi obľúbeným prostriedkom dosahovania cieľov pomocou manipulácie. Veľmi často ju využívajú napríklad rodičia voči svojim deťom, zamestnávatelia, či psychológovia. Napríklad, ak chce rodič presvedčiť svoje dieťa, aby sa šlo hrať von, zakáže mu vychádzať z domu.

Dieťa má pocit, že rodič ohrozuje jeho slobodnú vôľu a takmer iste von pôjde. Napriek tomu, že je metóda efektívna, problém nastane, ak ju rodič využíva príliš často. Ak dieťa vždy urobí presný opak toho, čo rodič povie, úplne tým podkope svoju autoritu. Spomeňte si na prípad, keď vám rodičia dali domáce väzenie. Nemali ste práve vtedy najväčšiu chuť niekam vypadnúť?

pixabay.com

Reverznú psychológiu je možné nájsť aj v oblasti marketingu. Mnoho výrobcov sa svoj produkt snaží predať tak, že vám ho reklamami, ktoré tečú už aj z kohútika, neustále drží na očiach. Iným výrobcom je jasné, že väčšina ľudí sa snaží niečím vyniknúť. Skôr preto kúpia to, čo nie je vidieť na každom kroku.

Vybočia preto z radu, a namiesto toho, aby na nás reklamou útočili doslova všade, stiahnu sa. A keďže ľudia často chcú to, čo je menej dostupné, budú daný produkt vyhľadávať a v konečnom dôsledku sa zvýši predaj aj popularita daného tovaru.

Reverzná psychológia však môže mať aj oveľa ušľachtilejší spôsob využitia, a to napríklad liečenie fóbií. Tomuto typu reverznej psychológie sa hovorí paradoxná intervencia, alebo antisugescia. Známy psychoterapeut Irvin Yalom vo svojej knihe Láska a jej kat vyliečil pomocou paradoxnej intervencie ženu menom Phillis z dlhoročnej agorafóbie (strach z otvorených priestranstiev).

Požiadal jej manžela, aby jej každý deň z práce niekoľkokrát zavolal a poprosil ju, aby za žiadnych okolností nevychádzala z domu. Phillis spočiatku brala manželove telefonáty s humorom, neskôr ju však začalo hnevať, prečo jej manžel rozkazuje, čo má robiť a odhodlala sa urobiť svoje prvé kroky mimo bezpečia domova. Tak ju reverzná psychológia zbavila fóbie.

yalomscure.com

S reverznou psychológiou sa stretávame takmer na každom kroku. Napríklad, ak by ste si chceli ísť zaplávať do mora, ale nebol by tam plavčík, ktorá značka by vás odradila skôr? Tá, na ktorej píše: „Plávanie v mori na vlastné riziko“ alebo tá s nápisom „Prísny zákaz plávania v mori“? Alebo keď sa prechádzate parkom a vidíte ceduľu s nápisom „Zákaz chodiť po tráve“, koľkí z vás by sa hoci len špičkou topánky tej trávy dotkli? Len tak, pre dobrý pocit z rebélie.

pixabay.com

A vedeli ste, že reverznú psychológiu môžete využiť aj sami na sebe? Napríklad, ak neviete zaspať, mnoho ľudí si v mysli opakuje „spi už, zaspi, nemysli, spi konečne…“ a spánok naschvál nie a nie prísť. Skúste si opakovať pravý opak: „Nespi, neopováž sa zaspať, nie, že zaspíš…“. Nemusí to síce fungovať vždy a na každého, iste je to však efektívnejšie, než počítanie ovečiek.

Pozri aj: PROJEKČNÁ PSYCHOLÓGIA: TÝCHTO 5 VECÍ ROBÍME MY SAMI, NO OBVIŇUJEME Z NICH INÝCH

psych.sk (PetraS), psychologyformarketers
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy