Máte aj vy pri niektorých ľuďoch pocit, že nech sa akokoľvek snažíte, nedokážete odhaliť ich pravú osobnosť?

Existuje množstvo typológií ľudí, na základe ktorých sa ich môžeme pokúšať niekam zaradiť a spoznať. Napríklad, hovorí sa, že introverti nemajú radi bezvýznamné konverzácie a klebetenie. Nezaujíma ich váš názor na aktuálne počasie, chcú vás poznať. Chcú vedieť, aké máte postoje, hodnoty a čo vás poháňa k tomu ráno vstať z postele.

A zrejme na to idú dobre. Nedávne výskumy uverejnené v časopise Journal Psychological Science ukázali, že zmysluplné konverzácie nám prinášajú významný prospech. Študenti nosili 4 dni na oblečení pripevnený malý záznamník a mikrofón, ktorý sa aktivoval vždy po 12,5 minútach a nahral 30 sekúnd z náhodného aktuálne prebiehajúceho rozhovoru. Vytvorili tak niečo ako konverzačný denník.

Výskumníci si následne záznamy vypočuli a roztriedili ich na small talky a na zmysluplné debaty. Okrem toho sa sústreďovali aj na to, či a nakoľko bola daná osoba šťastná. Výsledky ich prekvapili. Najšťastnejší účastník výskumu mal na záznamníku dvojnásobok zmysluplných konverzácií. Naopak, najmenej šťastný účastník sa zapojil do trikrát viac drobných bezvýznamných rozhovorov.

pexels.com

Sme sociálne tvory a bez ohľadu na to, či je niekto introvert alebo extrovert, potrebujeme byť z času na čas v kontakte s iným človekom. Je samozrejmé, že zmysluplné konverzácie nás spájajú viac ako debaty o počasí. Aj vy sa pýtate, ako preskočiť rozhovor o počasí a začať s niekým zmysluplný rozhovor? Pomôžu vám nasledujúce 3 princípy5 základných otázok.

Nebojte sa ticha

Keď nastane v rozhovore chvíľka ticha, väčšinou sa cítime nepríjemne. Máme pocit, že sa tichu musíme za každú cenu vyhnúť. Vtedy spanikárime a snažíme sa ho za každú cenu vyplniť prázdnymi slovami. Ticho však nie je zlé. Postupne sa ho naučíte vnímať ako prirodzenú súčasť plynúceho rozhovoru. Vždy je lepšie dopriať si čas na premyslenie toho, čo bolo práve povedané a aká bude vaša odpoveď, ako reagovať unáhlene.

pexels.com

Nepredpokladajte

V tomto bode sme vinní všetci. Vytvárame si o ľuďoch predpoklady a unáhlené závery. Snažíme sa veci pochopiť tým, že škatuľkujeme na základe stereotypov. Do istej miery je to v poriadku, nesmieme však dovoliť, aby náš úsudok prevážil nad realitou. Ak niečomu nerozumiete, nedomýšľajte si, radšej sa pýtajte.

Nepremýšľajte vopred nad tým, čo poviete po ďalšej vete

Keďže neznášame ticho, často si vopred pripravíme, čo povieme, keby náhodou druhá osoba prestala hovoriť. Ako tak však premýšľame nad vlastnou odpoveďou, akosi prestávame počúvať. Dôležité je však sústrediť sa na to, čo nám druhí hovoria.

Princípy už teda viete, a čo tých 5 otázok? Ak chcete človeka naozaj spoznať, opýtajte sa ho toto.

pixabay.com

Aký je tvoj príbeh?

Odpoveď sa môže odvíjať mnohými smermi. Niekto sa možno zamyslí a niekto možno príde s promptnou vtipnou odpoveďou. Veľa ľudí však zrejme prekvapí. Nie každému je však príjemné otvorene odpovedať na takéto otázky.

Čo je tvojou vášňou?

Najjednoduchší spôsob, ako rozprúdiť rozhovor o niečom zaujímavom. Ľudia s nadšením rozprávajú o tom, čo ich zaujíma a ak to dokážete oceniť, stanete sa účastníkom príjemného zmysluplného rozhovoru.

Ak by som ťa skutočne poznal/a, čo by som o tebe vedel/a?

Je to otvorená otázka a osoba na ňu môže odpovedať natoľko otvorene, ako považuje za vhodné. Ak ste však dobrým poslucháčom a človek má pocit, že mu rozumiete, otvorí sa vám a z odpovede sa môže vykľuť opäť zaujímavý rozhovor.

Čo ťa práve teraz najviac teší?

Otázka na to, čo činí človeka práve teraz najviac šťastným je skutočne skvelá. Väčšina ľudí na ňu odpovie s radosťou a otvorene.

pixabay.com

O čom často nehovoríš?

Táto otázka môže vyznieť pre niekoho zvláštne, možno ako vyzvedanie alebo výsluch.  Môže sa však stať, že niekto má problém, o ktorom často nehovorí, ocení však niekoho, kto si ho vypočuje.

Máte aj vy nejaké komunikačné pomôcky? Poraďte nám v komentároch.

Pozri aj: Ak máte týchto 20+ vlastností, znamená to, že ste mentálne silná osobnosť

hackspirit
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )