Foto: facebook.com (Art History Hub)

Petra Sušaninová / / Série
Vincenta van Gogha vám zrejme predstavovať netreba.

Celým menom sa volal Vincent Willen van Gogh a je to jeden z najslávnejších maliarov. S jeho menom sa spája najmä fáma, že bol psychicky labilný a odrezal si vlastné ucho. Neskôr údajne spáchal samovraždu.  Zaujímavé je, že Vincent počas krátkej doby maľoval závratnou rýchlosťou a podarilo sa mu vytvoriť vyše 1000 kresieb a 900 malieb. Ak ste si mysleli, že teda musel byť slávny a bohatý, mýlite sa. Počas života predal len jediný obraz, a to tesne pred smrťou. Preslávil sa, až keď zomrel.

Medzi najslávnejšie van Goghove diela, ktoré ste už možno niekde zazreli aj vy, patrí napríklad dielo Hviezdna noc, Štyri odtrhnuté slnečnice, Café terrace, či Váza so slnečnicami. Aj keď každé jeho dielo je niečím výnimočné, jedno z nich predsa len vyniká ešte viac.

Mnoho malieb si svoje tajomstvo uchová pod farbou navždy. Aj jedna s Vincentových malieb ukrýva tajomstvo. Odhalíte ho, ak viete, kam sa pozerať. V roku 1889 namaľoval van Gogh obraz s názvom Olive Trees a náhodou doň zakomponoval návštevníka, ktorý sa ukázal o viac ako sto rokov neskôr.

Posted by Art History Hub on Donnerstag, 9. November 2017

Reštaurátorka pracujúca v múzeu Nelson Atkins Museum of Art v Kansase, Mary Schafer, nedávno objavila do maľby Olive Trees zakomponovaného 128 rokov starého lúčneho koníka. Bol taký malý, že doteraz si ho nikto nevšimol a aj ona ho spozorovala až po zväčšení záberu. Nie je to až tak prekvapivé, keďže Vincent vo svojich listoch bratovi Theovi písal, že najradšej maľoval vonku, alebo „en plein air“, ako hovorieval.

Posted by Art History Hub on Donnerstag, 9. November 2017

V jednom z listov Theovi opisoval ťažkosti spájajúce sa s maľovaním v prírode a upozornil ho, že v obrazoch, ktoré dostane, je zrejme zachytený piesok a prach, a možno aj stovky múch. Keďže obrazy niekoľko hodín nosil potom so sebou, možno sa obtreli aj o konár, alebo dva.

Čiastočky zachytené vo farbe na obraze môžu pomôcť bližšie napovedať, kde presne obraz vznikol a kedy. Schaferova dodáva, že nie je nič výnimočné nájsť v obrazoch namaľovaných vonku kúsok rastliny, alebo živočícha. V tomto prípade ju však zaujímalo, či by bolo možné na základe lúčneho koníka určiť, v ktorom ročnom období dielo vzniklo.

We're live and you can now (3 pm – 5 pm, GMT+1) ask us anything about Vincent van Gogh! Did you already read the story '…

Posted by Vincent van Gogh on Mittwoch, 10. September 2014

O obraze Olive Trees je známe, že vznikol v čase, keď van Gogh dobrovoľne nastúpil do liečebne Saint Paul asylum v Saint- Rémy- de Provence vo Francúzsku. Namaľoval ho teda niekedy medzi májom 1889 a májom 1890. Schaferova si na pomoc prizvala odborníka Engela, ktorý by dokázal určiť, v ktorom období sa daný druh lúčneho koníka vyskytuje. Nanešťastie, koníkovi na maľbe chýbala hlava a hrudník a farba naokolo bola nepoškodená, čo naznačuje, že na plátno sa dostal, keď už bol mŕtvy.

The Starry Night, June 1889 (The Museum of Modern Art, New York)

Posted by Vincent van Gogh on Samstag, 11. Oktober 2008

Aj keď sa vedcom nepodarilo určiť presné obdobie vzniku obrazu, nový objav jednoznačne rozprúdil v umeleckých kruhoch debaty. V múzeu teraz návštevníkom môže rozprávať príhodu o tom, ako sa lúčny koník dostal na plátno a ako van Gogh maľoval.

Vedeli ste, že v minulosti sa už pomaľované plátna využívali na maľovanie nových obrazov? Nedávno sa zistilo, že pod umeleckými dielami majstrov, ako boli Degas, Picasso, či Da Vinci sa ukrývajú ďalšie doposiaľ neobjavené poklady. Tejto praktike sa nevyhýbal ani van Gogh. Pod vrstvou farby v obraze Patch of Grass sa ukrýva portrét, ktorý premaľoval. Zrejme nebol spokojný s portrétmi, ktoré maľoval, pretože aj dielo Wrestlers bolo premaľované a nahradené maľbou kvetín, na čo sa prišlo až v roku 2012.

Pozri aj: 9 detailov, ktoré ste si nikdy nevšimli na svetoznámych obrazoch. Tieto maľby nesú oveľa viac záhad, ako by ste čakali

sciencealert
0
Komentovať (0)