Foto: Facebook.com/Las Vegas is Fabulous

Ľudia sa snažia uľahčiť si život najviac ako sa len dá a čoraz viac právu ľudských rúk nahrádza práca robotov.

Po Las Vegas sa chvíľku premával autobus, ktorý jazdí bež šoféra. Ale naozaj len chvíľku. Už po niekoľkých hodinách totiž havaroval. Ľudstvo teda očividne stále má nádej, že vyhrá vojnu nad umelou inteligenciou.

Dopravný prostriedok bez šoféra s nápisom „Budúcnosť už prišla“ sa mal po Las Vegas pohybovať v krátkych slučkách. Nanešťastie, hneď v prvý deň služby autobus havaroval. Narazil do neho totiž kamión, keď vychádzal z uličky.

Pre The Independent sa hovorca mesta Las Vegas, Jace Radke, vyjadril nasledovne: „Autobus plnil svoju funkciu tak, ako mal. Senzor zachytil, že sa blíži kamión a autobus zastavil, presne tak, ako mal. Problémom však bolo, že kamión nezastavil. Cieľom tejto jazdy však bolo zistiť, ako by taký prostriedok fungoval v reálnej doprave. Chceli sme vedieť, ako bude reagovať na pohybujúce sa autá a množstvo iných podnetov, na ktoré je treba v premávke dávať pozor.“

Dopravný prostriedok bez šoféra je súčasťou veľkého projektu pod taktovkou AAA (American Automobile Association), spoločnosti zameranej na dopravu, spoločnosti Kelois a francúzskej spoločnosti Nayva. Jazda bola snahou dokázať, že takýto prostriedok je bezpečný.

Prezident AAA, Tim Condon, hovorí: „Autonómne technológie majú potenciál zachraňovať životy a zvýšiť bezpečnosť v doprave.“ Vzhľadom na to, čo sa stalo len po niekoľkých hodinách to však vyzerá tak, že sa im celkom ešte nepodarilo dosiahnuť cieľ, ktorý plánovali. Treba uznať, že aj technológie týkajúce sa dopravy sa hýbu vpred míľovými krokmi.

 Napríklad, len nedávno Dubaj vyhlásil, že policajti skúšajú nové technológie, ktoré im majú pomôcť v boji proti zločinu. Okrem toho, že po meste sa čoskoro začnú premávať autonómne autá, policajti budú lietať na čomsi, čo pripomína technológie zo slávnej série Star Wars. O čo presne ide a ako to bude fungovať si môžete pozrieť v priloženom videu nižšie.

„Nová technológia dokáže taktiež fungovať bez šoféra a bude schopná nalietať takto aj viac ako šesť kilometrov. Čo sa časových údajov týka, lietať bude môcť približne 25 minúť a unesie váhu až 300 kilogramov v rýchlosti 75 kilometrov za hodinu,“ vyjadril sa pre Gulf News člen dubajského policajného zboru seržant Ali Ahmad Mohammad.

Predstavte si, že by vo vašom meste chodil autonómny autobus bez šoféra. Previezli by ste sa v ňom?

Pozri aj: Umelá inteligencia si robí, čo chce. Novému robotovi stačilo iba pár minút, aby sa naučil to, čo mali vedieť iba ľudia

ladbible
Príbehy
0
Komentovať (0)