Foto: SITA/AP

Nové zariadenie by malo pomôcť určiť potenciálne miesto vzniku požiaru.

Austrálski vedci pracujú na satelite, ktorý krajine pomôže bojovať proti lesným požiarom. Zariadenie s veľkosťou kufríka bude obsahovať infračervené detektory upravené na pozorovanie dominantnej vegetácie – najmä eukalyptov alebo kríkových porastov. Experti budú môcť vďaka zozbieraným dátam vykonať všetky potrebné kroky na elimináciu vzniku požiarov.

Austrália už používa satelity na monitorovanie potenciálneho požiaru

Patrí medzi ne aj európsky Sentinel-2, ktorý vďaka kamere kontroluje stav vegetácie. Tím z Austrálskej národnej univerzity (ANU) v Canberre tvrdí, že nový satelit ponúkne oveľa detailnejšie informácie.

Satelitné snímky austrálskych požiarov, foto: SITA

Jadro systému tvoria senzory pôvodne vyvinuté pre astronómiu. “Budeme môcť pozorovať napríklad zmeny v množstve listov, obsahu lignínu či vody. Všetky tieto faktory súvisia s podmienkami, ktoré ovplyvňujú ‘množstvo paliva’ pre požiare,” povedala členka tímu Marta Yebra.

Jej kolega Rob Sharp objasnil, že infračervené detektory pochádzajú z vývoja Giant Magellan Telescopu. Podľa vedcov z ANU potrvá ešte niekoľko rokov, kým satelit zostavia, otestujú a vyšlú do vesmíru. Už teraz však premýšľajú nad systémom viacerých zariadení, ktoré by poskytli ešte lepšie informácie.

 

0
Uložiť článok
Komentovať