Foto: thierry llansades (Flickr)

Andorru a Francúzsko by mohlo v budúcnosti prepojiť metro.

Andorra patrí k najmenším a najizolovanejším krajinám Európy. K najizolovanejším preto, že sa nachádza priamo v Pyrenejách. Celú krajinu tak obklopujú 3000 metrov vysoké vrcholy a ťažko priechodné hrebene či sedlá, ktoré najmä v minulosti predstavovali náročnú prírodnú bariéru. V krajine tak dodnes dominuje cestná doprava, ktorá predstavuje viac-menej jediný spôsob mobility. Už čoskoro však Andorru s Francúzskom možno prepojí metro.

Myšlienka prepojiť Andorru s Francúzskom metrom má už niekoľko rokov. Aktuálne v roku 2019 sa o nej v Pyrenejách začína hovoriť znovu, tentokrát v o čosi reálnejšej podobe. Metro by malo spojiť francúzske mesto Porta s andorrským pohraničným turistami vyhľadávaným mestom Pas-de-la Casa. Aktuálne táto trasa trvá autom asi 30 minút, po vybudovaní metra by sa skrátila takmer trojnásobne, odhadom na 11 minút.

Foto: El Pas de la Casa,, Andorra (Cevenol2 [CC BY-SA 2.0 fr], via Wikimedia Commons)
Vybudovanie metra medzi Andorrou a Francúzskom predstavuje poriadnu technickú výzvu. Obe spomínané mestá sú od seba síce vzdialené len približne 7 km, no na tejto vzdialenosti je potrebné prekonať asi 580 výškových metrov. Celý projekt by tak zahŕňal aj prerazenie tunelu, stavbu stanice metra na andorrskej strane či 200-metrov dlhý viadukt. Infraštruktúru v podobe stanice metra by bolo potrebné vybudovať aj na strane Francúzska. Celý projekt je predbežne vykalkulovaný na 150 miliónov eur.

Foto: Ilustračné (
Andre Benz/Unsplash)

Od vybudovania metra medzi Andorrou a Francúzskom si obe strany sľubujú mnohé výhody. Tou prvou je ekonomický impulz regiónom na oboch stranách spoločnej hranice. Verí sa, že lepšie dopravné spojenie by prilákalo aj väčšie množstvo turistov. V neposlednom rade ide o odľahčenie dopravy v horskom priesmyku Puymorens, ktorú navyše často komplikujú nepriaznivé podmienky počasia. Projekt metra je však ešte stále len obyčajnou myšlienkou. V najbližších týždňoch by však malo prebehnúť niekoľko rokovaní, ktoré budú jeho problematiku rozoberať.

cnews.fr ,bfmtv.com, ladepeche.fr
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )