YouTube / Sputnik

Matej Mensatoris / / Veda
Ako by to vyzeralo, keby sa nad našimi hlavami zjavila čierna diera?

Často si ani neuvedomujeme, že sme súčasťou niečoho skutočne gigantického a naša existencia na svete je z pohľadu dĺžky trvania vesmíru, skutočne len veľmi krátkodobou záležitosťou. Už len pri pohľade do minulosti vieme, že dinosaury, ktoré na Zemi panovali milióny rokov, boli úplne vyhladené a to len preto, že Zem zasiahol, v podstate celkom „malý“ asteroid. No to ani zďaleka nie je to jediné, čo by nás mohlo zo strany vesmíru ohroziť. Premýšľali ste už niekedy nad tým, ako by to vyzeralo, keby sa zrazu nad našimi hlavami otvorila čierna diera? Ako by to asi vyzeralo?

Predstavte si, že idete večer domov a zrazu sa obloha rozjasní. Pozriete sa hore a uvidíte niečo takéto:

YouTube / Sputnik

Našťastie pre nás, takýto jav je veľmi nepravdepodobný a niečo takéto by sa muselo odohrať veľmi blízko Zeme, aby nás to mohlo nejako negatívne ovplyvniť. V takom prípade by Zem zasiahol veľký prúd gama žiarenia a to by pravdepodobne znamenalo vyhladenie všetkého živého na Zemi. Pozrite si fascinujúce video, ako by to asi vyzeralo:

Štúdium čiernych dier je náročné, keďže žiadne svetlo z nej nedokáže uniknúť. Vedci ale môžu sledovať okolie čiernych dier a pozorovať javy a účinky naň. Avšak už teraz sa vedci snažia čiernu dieru odfotografovať, o čom sme písali v tomto článku.

NASA / CXC / M.Weiss

Podľa NASA sa čierne diere vytvárajú tak, že sa hviezda zrúti do seba. Naše Slnko je ale veľmi malá hviezda na to, aby sa z nej stala čierna diera. Keď sa nášmu Slnku minie palivo – vodík, stane sa z nej tzv. červený obor.

V strede Mliečnej dráhy sa ale už nachádza čierna diera. Ide o Sagittarius A* a vedci predpokladajú, že jej hmotnosť je na úrovni až 4 miliónov Sĺnk, avšak jej rozmery sú veľké ako približne naše Slnko. To znamená, že na relatívne malom priestore sa nachádza veľké množstvo hmoty. Skutočne fascinujúce, čo myslíte?

Pozri aj: Objavujeme nové galaxie, no na týchto 25 bežných vecí veda prekvapivo dodnes nepozná správnu odpoveď

interez.sk (mmm), ladbible.com
0
Komentovať (0)