NASA/JPL-Caltech/wikimedia.org

Teleskopy z celého sveta v týchto dňoch zameriavajú na oblasť vzdialenú vyše 20 tisíc svetelných rokov, aby zaznamenávali aktivitu čiernej diery. Vedci tak získajú cenný obraz tohto tajomného vesmírneho objektu.

Jednou z veľkých záhad vesmíru sú bezpochyby čierne diery. Tieto objekty dostali takéto pomenovania preto, lebo gravitačná sila čiernej diery je taká veľká, že nič, ani svetlo nemôže uniknúť gravitácii čiernej diery. Zaujímavá je preto myšlienka takýto vesmírny objekt zaznamenať. Celosvetový tím vedcov sa na to podujal a ak všetko pôjde podľa plánu, tak prvá snímka by mohla byť vyhotovená už o rok.  

Projekt s názvom Event Horizon Telescope (EHT) zahŕňa sieť teleskopov, ktoré sa zameriavajú na čiernu dieru s názvom  Sagittarius A*. Tá je od nás vzdialená 26 tisíc svetelných rokov a aj keď je len niekoľko krát väčšia ako Slnko, tak jej hmotnosť je zarážajúca – až 4 milióny krát väčšia ako je hmotnosť Slnka.

„Ide o pozorovanie, ktoré nám pomôže vytriediť všetky divoké teórie ohľadom čiernych dier. A že ich existuje skutočne mnoho“, povedal Gopal Narayanan z Massachusettskej univerzity a ďalej dodáva: „Z údajmi z tohto projektu budeme schopní rozumieť veciam ohľadom čiernych dier, ktorým sme doteraz nemali možnosť rozumieť.“

NASA, ESA, and G. Bacon (STScI)/wikimedia.org

Pravdou je, že síce o existencii čiernych dier vieme už dlhú dobu, v podstate sme žiadnu ešte nikdy nevideli. Je ale možné ich matematicky definovať a odvodiť a tiež zistiť, aký vplyv majú na hviezdy a na galaxie. Aby bolo možné čiernu dieru zaznamenať, v rámci projektu EHT ju bude snímať vyše 10 teleskopov po celej Zemi. Zozbierané dáta sa potom spoja a vznikne tak jeden súbor dát. Snímanie čiernej diery Sagittarius A* pritom už začalo. V období od 5. apríla do 14 apríla sa teleskopy zameriavajú na oblasť, kde sa nachádza a zbierajú údaje o nej. Spracovanie údajov bude trvať niekoľko mesiacov a vedci dúfajú, že analýzu dát dokončia začiatkom roka 2018.

„Som presvedčený, že budeme mať zaujímavé údaje“ povedal riaditeľ EHT Shep Doeleman.

Čo môžeme na snímkach vlastne vidieť? Vedci dúfajú, že budú vidieť horizont udalostí okolo čiernej diery. Na snímkach samozrejme nemôže byť vidno samotnú čiernu dieru za horizontom udalostí, z ktorého pre gravitáciu nedokáže uniknúť ani elektromagnetické žiarenie. Snímka by mala ale zachytávať práve horizont udalostí a jeho okolie, čo má pomôcť pri chápaní čiernych dier.

Pozri aj: 7 neuveriteľných záhad vesmíru, ktoré si vedci dodnes nevedia vysvetliť

interez.sk (mmm), iflscience.com, dsl.sk
Uložiť článok

Najnovšie články