Foto: SITA

Austrália je v poslednej dobe poriadne skúšaný kontinent.

Rozlohou je Austrália šiesta najväčšia krajina na svete a zároveň je aj jediná krajina, ktorá sa rozkladá na celom kontinente. Už to z nej robí skutočne netradičnú krajinu. Navyše na nej žijú zvieratá ako nikde inde na svete a ponúka mnoho prírodných krás. V poslednej dobe však v médiách počúvame o obrovských požiaroch, ktoré tento kontinent sužujú. Čo ale o Austrálii viete? Ponúkneme vám 10 otázok, ktoré sa týkajú ako aj Austrálie všeobecne, tak aj udalostí posledných dní súvisiacich s požiarmi. Ako si s kvízom poradíte? 

Ak vás tento kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej sekcii kvízov.

Aké je hlavné mesto Austrálie?

Canberra je hlavné mesto Austrálie a s počtom obyvateľov 420 000 najväčšie vnútrozemské mesto. Canberra bola vybraná ako miesto budúceho hlavného mesta krajiny v roku 1908 ako kompromis medzi Sydney a Melbourne.

Pomenovanie Austrália vzniklo z latinského terra australis. Čo tento výraz znamená?

Jengod at en.wikipedia [Public domain]

Latinský výraz terra australis znamená južná zem.

Súčasná krízová situácia v Austrálii vznikla v dôsledku pretrvávajúceho sucha. Ako dlho toto obdobie trvá?

SITA

Ako uvádza TASR, súčasná krízová situácia v Austrálii vznikla v dôsledku trojročného sucha, ktoré spôsobilo, že veľké územie lesných porastov zostalo náchylné na požiare.

Ako prvý Európan vstúpil na austrálsku pôdu Portugalec Godinho de Eredia. V ktorom roku to bolo?

Skinner Prout. [Public domain]

Portugalec Godinho de Eredia vstúpil na austrálsku pôdu roku 1601 ako prvý Európan. Ďalšie výpravy do tejto krajiny podnikli Holanďania - roku 1642 z poverenia holandského guvernéra Batávie Anthona van Diemena oboplával Austráliu Abel Jaszoon Tasman a objavil ostrov Tasmánia.

Známym austrálskym zvieraťom je koala. Medzi aké zvieratá patria koaly?

Pixabay

Koala medvedíkovitá (Phascolarctos cinereus) je jedno z najznámejších austrálskych zvierat. Hoci výzorom pripomína medveďa, je to v skutočnosti vačkovec, podobne ako napríklad kengura.

V dôsledku veľkých požiarov v Austrálii zhoreli obrovské územia. Aké veľké územie v porovnaní s krajinami doteraz už zhorelo? (údaj ku dňu 9.1.2020)

SITA

Ako informuje TASR 9. januára 2020, tak živel dosiaľ spálil viac než 10,3 milióna hektárov pôdy, čo je územie veľké ako Južná Kórea.

Čo znázorňuje 5 hviezd na pravej strane austrálskej vlajky?

Public Domain

Austrálska vlajka je vlastne modrá služobná vlajka (Blue Ensign), ktorá má namiesto vlajkového emblému (badge) vo vlajúcej časti štyri väčšie biele sedemcípe hviezdy a jednu menšiu hviezdu päťramennú, ktoré sú zoradené do tvaru súhvezdia Južného kríža. Pod kantonom, v ktorom je britský Union Jack, je veľká biela sedemcípa hviezda, nazývaná hviezda Spoločenstva, reprezentujúca Austráliu a jej sedem časti (šesť spolkových štátov a teritóriá); do roku 1909 mala iba šesť cípov.

Ako sa volajú pôvodní obyvatelia Austrálie?

Foto: Steve Evans from Citizen of the World [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Austrálski domorodci, Aborigéni, sú pôvodní obyvatelia Austrálie pred príchodom Európanov a ich súčasní potomkovia.

V dôsledku veľkého sucha budú musieť v Austrálii zastreliť až 10-tisíc zvierat, ktoré budú zabíjať z vrtuľníkov. O aké zvieratá ide?

Maxpixel

Na žiadosť náčelníkov domorodých kmeňov bude v štáte Južná Austrália ostreľovačmi z vrtuľníkov usmrtených takmer 10-tisíc tiav. Informovala o tom v stredu agentúra AFP. Viac o tom si môžete prečítať v našom článku.

Ako sa volá ikonická stolová hora na obrázku, ktorá je pre miestnych Aborigencov je hora posvätná?

Pixabay

Uluru (iné názvy: Ayers Rock, Oolora, The Rock, ľudovo Ayersova skala) je skalnatá vyvýšenina, ktorá vznikla eróziou a denudáciou okolitej planiny. Uluru tvorí červený pieskovec z najstarších prvohôr. Jeho vek sa odhaduje na viac ako 500 miliónov rokov.

0
Uložiť článok
Komentovať